Wtorek Dniem bez Samochodu. Zamiast auta wybierz...
access_time 2020-09-21 22:22:00
We wtorek, 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w Tarnowie można przez godzinę pojeździć za darmo rowerem miejskim, a w granicach Małopolski pociągiem za 1 zł. Dla zdrowia warto też skorzystać z... własnych nóg.

22 września jest dniem finałowym tegorocznej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji operator miejskiego roweru w Tarnowie, firma Nextbike Polska zapewni dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały dzień bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj – pierwsze 20 lub 30 minut.

- Można pół żartem, pół serio powiedzieć, że idea roweru miejskiego to próba wprowadzenia Dnia bez samochodu w całym sezonie rowerowym. Bo przecież chodzi o to, aby w mieście w jak największym stopniu korzystać z alternatywnych dla naszych aut środków transportu – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. – Korzystanie ze środków transportu publicznego, własnych rowerów, rowerów miejskich, elektrycznych hulajnóg czy skuterów to przede wszystkim znaczące zmniejszenie szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery i czystsze powietrze w mieście. Nie należy również zapominać, że używanie roweru to rekreacja i ruch, a te potrzebne są każdemu z nas. Więc zostawmy 22 września nasze auta w garażach i pomyślmy o tym, czy Dnia bez samochodu nie powinniśmy robić częściej.

Aby skorzystać z darmowych przejazdów w Dniu bez Samochodu, wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem systemu roweru miejskiego. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów ani wykonywać dodatkowych operacji - po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Pociągiem za 1 zł

Do obchodów zwieńczenia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włączyło się także Województwo Małopolskie, które wprowadziło specjalną ofertę biletową pn. małopolski bilet na "Dzień bez samochodu".

Dostępny tylko w dniu 22 września specjalny bilet za 1 zł uprawnia do nielimitowanej liczby przejazdów, w granicach Małopolski, pociągami Kolei Małopolskich i POLREGIO. Dodatkowo, bilet według oferty uprawnia jego właściciela do bezpłatnego przewozu jednego roweru.

Co ważne, kanałem dystrybucji biletów jest aplikacja mobilna iMKA, czyli bezpłatna mobilna wersja Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Aby zdobyć bilet za 1 zł trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem systemu i mieć zainstalowaną aplikację. Bilet dostępny będzie w zakładce „inne bilety”.

Aplikację można pobrać w dowolnej chwili ze sklepów systemowych i jest dostępna dla systemów operacyjnych: Android, iOS oraz WindowsPhone. Natomiast rejestracji do systemu można dokonać na dwa sposoby: poprzez Portal MKA na stronie www.mka.malopolska.pl bądź w Punkcie Obsługi Klienta MKA. W celu rejestracji konta w systemie oraz autoryzacji wymagane jest zdjęcie. Płatność w aplikacji możliwa jest na wiele sposobów, m.in. poprzez podpięcie karty płatniczej do aplikacji, tPortmonetkę, system Przelewy24, Blik czy PayPal.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć pod adresem: www.mka.malopolska.pl, a szczegółowe warunki oferty dostępne są na stronach internetowych przewoźników: www.malopolskiekoleje.pl oraz www.polregio.pl.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A