Małopolscy rolnicy podziękowali za plony w Odporyszowie
access_time 2020-09-14 10:27:00
Tegoroczne dożynki województwa małopolskiego odbyły się w Odporyszowie (gmina Żabno). Wydarzenie przyciągnęło rolników, samorządowców, parlamentarzystów i przedstawicieli rządu. Ze względu na pandemię, obchody były skromniejsze niż zwykle, a głównym punktem uroczystości było podziękowanie rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz za tegoroczne plony.

Uroczystą mszę św. zamówioną przez marszałka województwa Witolda Kozłowskiego odprawił biskup Stanisław Salaterski. Kapłan przypomniał w homilii, że w tym miejscu przed laty modlił się m.in. Wincenty Witos, trzykrotny premier II RP i wybitny przywódca chłopów polskich.

- Świętowanie małopolskich dożynek niech będzie zwróceniem uwagi i źródłem nadziei na dobro, które rozwija się w naszych społecznościach. Niech będzie zachętą byśmy nie ustawali w dobrych dziełach, by ludzie pracujący na wioskach cieszyli się szacunkiem i poważaniem – mówił duszpasterz. – Dziękujmy Panu Bogu za to, co zebraliśmy w tym roku, bo mimo pandemii i suszy plony były obfite i głód nam nie grozi.

Krótki, tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły dwa zespoły folklorystyczne, które działają na terenie gminy Żabno – Bobrowianie i Otfinowianie.

Fot. Archiwum MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A