Prokuratura umorzyła śledztwo ws. mostu w Ostrowie. Urszula Augustyn nie składa broni - jest zażalenie
access_time 2020-09-12 13:37:00
Urszula Augustyn złożyła zażalenie na umorzenie przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie śledztwa ws. zamknięcia mostu w Ostrowie nad Dunajcem.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez starostę tarnowskiego Romana Łucarza, Urszula Augustyn złożyła w grudniu ubiegłego roku. Posłanka zarzuca władzom powiatu zaniedbania ws. mostu w Ostrowie, które mogły doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym. Prokuratura po przesłuchaniu kilku osób umorzyła jednak śledztwo, nie znajdując dowodów na to, aby ktoś w sprawie zamknięcia mostu w Ostrowie nie dopełnił obowiązków.

- Ja jednak będę trwać przy swoim, złożyłam więc w tym tygodniu zażalenie na decyzję prokuratury - poinformowała na konferencji prasowej Urszula Augustyn.

Posłanka nie zgadza się z tezami zawartymi w uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu śledztwa. Uważa, że jeżeli starosta tarnowski już od sierpnia wiedział o fatalnym stanie mostu w Ostrowie i nic w tej sprawie nie zrobił, powinien ponieść konsekwencje. 

- Jeśli po przesłuchaniu ekspertów i świadków dowiadujemy się od prokuratury i policji, że 25 sierpnia 2019 r. starostwo zostało powiadomione, że kwietniowa i sierpniowa inwentaryzacja mostu pokazuje, że on jest absolutnie niebezpieczny i może się zawalić nawet pod własnym ciężarem, a starostwo decyduje się na kolejną ekspertyzę nie robiąc w tej materii nic, to moim zdaniem to jest działanie zbyt mizerne. W tym czasie nikt nie informuje o niebezpieczeństwie mieszkańców. W uzasadnieniu, które otrzymałam z prokuratury jest takie określenie, że "nikt nie chciał mieszkańców niepokoić albo straszyć". Nie rozumiem tego i nie zgadzam się z tym. "Straszenie i niepokojenie", kiedy dowiadujemy się trzy miesiące później, podczas zamknięcia mostu, że on już od trzech miesięcy może ulec katastrofie, to dla mnie nie jest to żadne wytłumaczenie i usprawiedliwienie - argumentuje Urszula Augustyn. - Złożyłam więc zażalenie do sądu, mam nadzieję że sąd je rozpatrzy. Urzędnicze decyzje muszą być decyzjami odpowiedzialnymi, a ktoś kto takie decyzje podejmuje, nie powinien pełnić funkcji urzędnika państwowego - podkreśla posłanka.

Przypomnijmy, mający ponad 50 lat most w Ostrowie został zamknięty nagle i w trybie natychmiastowym 27 listopada 2019 r. Mieszkańcy gmin Wierzchosławice i Radłów zostali z dnia na dzień odcięci od Tarnowa, a miasto straciło najkrótsze połączenie z węzłem autostradowym Tarnów-Zachód.

Komentarze...