Dni Otwarte na Małopolskim Szlaku Kulinarnym
access_time 2020-09-11 03:04:00
Rozpoczynają się Dni Otwarte na Małopolskim Szlaku Kulinarnym. Pierwsze wydarzenie, czyli „Kolacja na winnicy” odbędzie się już w sobotę, 12 września (początek od godz. 16) na Winnicy Zadora w Szczepanowicach (gm. Pleśna). Uczestnicy oddadzą się kulinarnej uczcie w malowniczym plenerze. Całość dopełnią liczne atrakcje, których nie zabraknie również w kolejnych odsłonach Dni Otwartych.

Następne wydarzenia zaplanowano w Winnicy Wieliczka (26 września), Winnicy Dąbrówka (27 września) oraz w Winnicy Goja (3 października). W przypadkach „Kolacji na winnicy” w Szczepanowicach oraz „Winobrania na winnicy i warsztatów z łączenia serów i wina” na Winnicy Goja w Burowie obowiązuje limit uczestników do 40 osób według kolejności zapisów, których można dokonać pod nr tel. 502 714 696 (Winnica Zadora), 501 210 397 (winnica Goja) lub mailowo biuro@dunajecbiala.pl.

W ramach „Kolacji na winnicy” przewidziano oprowadzenie po winnicy przez jej właścicieli, państwa Michałowskich, którzy zaprezentują historie tego miejsca, szczepy uprawianych winorośli a także przedstawią proces wyrobu wina. Następnie uczestnicy wezmą udział w kolacji na winnicy na otwartej przestrzeni, otoczeni krzewami winorośli. Będą serwowane dania przygotowane na bazie produktów zgłoszonych do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Z kolei podczas „Pikniku na winnicy”, który odbędzie się w Winnicy Wieliczka przewidziano m.in. oprowadzenie po winnicy przez jej właściciela Piotra Jaskółę, a także wykłady na temat pielęgnacji winnicy, produkcji wina oraz techniki podawania go. W programie jest też pokaz kulinarny w wykonaniu szefa kuchni krakowskiej restauracji oraz degustacje.

„Winobranie na winnicy” to wydarzenie organizowane przez Winnicę Dąbrówka przy współpracy z Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Jan Czaja – Nasi goście wezmą udział w prawdziwym winobraniu na potrzeby którego przeznaczone zostaną 2 rzędy winorośli oraz ok 100 kg owoców. Na uczestników będą czekały wianuszki wykonane z liści winorośli, natomiast wójt gminy Pleśna przekaże klucze winiarzom na okres winobrania. Spotkanie zakończy się ogniskiem i kolacją przygotowaną w oparciu o ekologiczne produkty producentów objętych znakiem Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska w tym pieczonych w naczyniu glinianym ziemniaków przekładanych kapustą i mięsem – zdradza Jan Czaja.

Ostatnim akcentem Dni Otwartych na Małopolskim Szlaku Kulinarnym jest „Winobranie na winnicy i warsztaty z łączenia serów i wina”. Uczestnicy wezmą udział w winobraniu oraz dowiedzą się jak właściwie łączyć sery z winem. Nie zabraknie też ciekawostek na temat winnicy czy produkcji win, co będzie połączone z degustacją.

Imprezy odbędą się na dużej przestrzeni i świeżym powietrzu, dzięki czemu - jak zapewniają organizatorzy - goście winnic mogą czuć się bezpiecznie. Udział w Dniach Otwartych na Małopolskim Szlaku jest bezpłatny. Wydarzenia są współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert pn. Małopolska Gościnna IV. 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A