"Wolny od LGBT" Tuchów otrzymał od rządu ćwierć miliona zł. Ziobro: gmina stała się przedmiotem szykan KE
access_time 2020-08-19 08:10:00
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał gminie Tuchów, która przyjęła rezolucję dotyczącą "strefy wolnej od LGBT", 250 tys. złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Ziobro zapowiedział też, że wsparcie otrzyma każda inna gmina, która w przyszłości "byłaby szykanowana w ten sposób przez Komisję Europejską z przyczyn ideologicznych".

Miesiąc temu Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu samorządów polskich miast starających się o unijne środki w ramach programu „Partnerstwo Miast”. Jednym z nich był Tuchów, który starał się o dofinansowanie 18 tys. euro na organizację odbywających się od 15 lat Dni Miast Partnerskich. Decyzja została uzasadniona przyjęciem przez te samorządy rezolucji tworzących "strefy wolne od LGBT". Według Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisja dyskryminuje w ten sposób polskie samorządy i łamie Traktat o Unii Europejskiej.

- Gmina Tuchów stała się przedmiotem szykan unijnej komisarz do spraw równości Heleny Dalli, która decyzję ogłosiła, bo radni mieli odwagę upomnieć się o prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami. Mamy dla Tuchowa dobrą informację – Ministerstwo przyznało gminie wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości trzy razy wyższe niż środki, o jakie zawnioskowała – powiedział minister sprawiedliwości podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zbigniew Ziobro wręczył obecnym na konferencji radnym Tuchowa, Mateuszowi Janiczkowi i Grzegorzowi Niemcowi, symboliczny czek na dotację z Funduszu Sprawiedliwości dla OSP Tuchów na zakup sprzętu ratującego życie i zdrowie w wysokości 250 tys. złotych. Minister sprawiedliwości podkreślił, że to rodzina i wychowanie w niej są najlepszym gwarantem zapobiegania przestępczości i przemocy, a na takie właśnie cele środki przeznacza Fundusz Sprawiedliwości. Zapewnił też, że na podobne wsparcie mogą liczyć inne dyskryminowane przez Komisję Europejską gminy.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zwrócił uwagę, że przyjęta przez radę Tuchowa rezolucja nie miała charakteru dyskryminującego kogokolwiek. – Działania radnych, biorących w obronę rodzinę, odwoływały się do polskiej Konstytucji, gdzie w art. 53 można znaleźć przepisy m.in. o tym, że rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego oraz religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami – stwierdził. Podkreślił też, że podobne gwarancje znajdują się w Traktatach Europejskich, a próba dyskryminowania polskich gmin to dążenie do nieuprawnionego poszerzania tych traktatów. Powiedział, że decyzje dotyczące sześciu polskich gmin łamią art. 4 Traktatu o Unii Europejskiej, który chroni tożsamość narodową państw członkowskich oraz art. 9 mówiący o równości obywateli Unii, którzy, tworząc wspólnotę lokalną, mają prawo głosić swoje poglądy na temat rodziny i jej ochrony w zgodzie z konstytucją.

Zbigniew Ziobro poinformował również, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten stanowczo zareagował na forum Unii Europejskiej w sprawie decyzji KE, zaapelował też do szefa rządu o stworzenie stałego mechanizmu wsparcia dla gmin, które są szykanowane za to, że prowadzą politykę prorodzinną.

Fot. Twitter Z. Ziobro

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A