Nowe uprawnienia straży miejskiej. Nawet 500 zł za uchylanie się od opłat za śmieci
access_time 2020-07-02 11:14:00
Szykują się nowe uprawnienia dla straży miejskich. Mandatem w wysokości 500 zł będą mogli zostać ukarani mieszkańcy, którzy nie złożyli deklaracji śmieciowych, nie założyli kompostownika, a także kierowcy, którzy złamali zakaz wjazdu do strefy czystego transportu.

Według szacunków magistratu, w Tarnowie uchyla się od obowiązku płacenia za śmieci około 20 tysięcy mieszkańców. Obecnie trudno karać takie osoby. Wkrótce, dzięki nowym przepisom ma się to zmienić. 

W MSWiA gotowy jest projekt rozporządzenia z nowymi uprawnieniami dla straży miejskich w sprawie wykroczeń. Strażnicy będą mogli nakładać mandaty za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. deklaracji śmieciowej) albo brak przydomowego kompostownika lub nieskładowanie w nim bioodpadów, mimo takiej deklaracji.

500 zł mandatu będzie też można zapłacić za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu - będzie go mógł nałożyć strażnik posiadający upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego. Stref czystego powietrza mogą uchwalać radni, poruszać się w nich mogą jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym.

Fot. Archiwum UMT

Komentarze...