Terytorialsi pomagają przy usuwaniu skutków powodzi. Wsparcie oferuje też Caritas
access_time 2020-06-25 17:44:00
Po ostatnich ulewach największe straty są w powiatach bocheńskim i limanowskim, gdzie woda zalała domy, kościoły, sklepy, drogi i pola. Na pomoc powodzianom ruszyli małopolscy terytorialsi. Wsparcie oferuje też Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Na wniosek Wojewody Małopolskiego żołnierze 11 MBOT, pełniący terytorialną służbę wojskową likwidują skutki powodzi w gminie Łapanów. Terytorialsi porządkują m.in. podtopiony dom kultury i  przedszkole publiczne w Łapanowie.

- Pomoc lokalnym społecznościom to nasz priorytet. Pomagamy usuwać skutki zalań i podtopień, jednocześnie pozostajemy w gotowości do zwiększenia naszego zaangażowania w tym obszarze działań - mówi dowódca brygady płk Krzysztof Goncerz.

Osobom, którym wielka woda zniszczyła domy pomaga też Caritas Diecezji Tarnowskiej. - W ostatnich dniach nasza diecezja została po raz kolejny doświadczona wieloma lokalnymi powodziami i podtopieniami. Jak zawsze w takiej sytuacji Caritas Diecezji Tarnowskiej pragnie przyjść z konkretną pomocą osobom poszkodowanym przez powódź. Już napływają do nas pierwsze zgłoszenia poniesionych strat. Zwracamy się zatem do wszystkich księży proboszczów parafii, które zostały dotknięte tą klęską, aby jak najszybciej poinformowali swoich parafian o możliwości ubiegania się o pomoc ze strony Caritas Diecezji Tarnowskiej - mówi dyrektor Caritas ks. Zbigniew Pietruszka.

Na pomoc mogą liczyć osoby, których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł netto. Najwyższa kwota udzielonej pomocy może wynieść 3 tys. zł i będzie uzależniona od poniesionych strat oraz wysokości dochodu na osobę. Przyznaną kwotę można będzie wydatkować na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych związanych z remontem domu, na zakup zniszczonych mebli oraz tylko dużego zniszczonego przez wodę AGD (pralka, lodówka, kuchenka gazowa).

Ponadto w biurze Caritas istnieje także możliwość wypożyczenia osuszacza. Zainteresowani powinni zgłosić się do swojego księdza proboszcza i zorganizować transport tego sprzętu do parafii.

Fot. Archiwum 11 MBOT

Komentarze...