Pierwsze łopaty wbite w ziemię. Rozpoczęły się prace przy budowie obwodnicy Tuchowa
access_time 2020-06-24 16:29:00
Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Tuchowa, w ciągu drogi wojewódzkiej 977. Trasa ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to 63,5 mln zł. W symbolicznym wbiciu łopat wzięli udział samorządowcy i politycy.

- Już wkrótce w tym miejscu powstanie bezpieczna droga. Skończyli politycy, zaczęli inżynierowie. W Małopolsce nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji, dzięki czemu mieszkańcy naszego regionu mają pracę. Dziękuję radnym i samorządowcom tej i poprzednich kadencji za zaangażowanie w realizację obwodnicy Tuchowa - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka podczas uroczystości rozpoczęcia budowy.

Obwodnica będzie miała 2,7 km długości, trzy ronda, dwa wiadukty nad torami kolejowymi i ulicą Polną. Trasa wyprowadzi ruch z centrum, którym teraz przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów dziennie.

W ramach obwodnicy powstanie most nad Białą o długości ponad 300 metrów, oświetlenie drogi oraz kanalizacja deszczowa. Wzdłuż trasy zostaną wybudowane drogi serwisowe. Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

To jedna z najkrótszych i jednocześnie najdroższych obwodnic, bo kosztuje 63,5 mln zł. To to za sprawą dodatkowych zabezpieczeń powodziowych i obejścia linii kolejowych. Prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich,12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa małopolskiego, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.

Planowane oddanie inwestycji do użytkowania to połowa 2021 roku.

Fot. Archiwum UMWM

Komentarze...