Opłaty za śmieci nie będą zależne od zużycia wody, ale od lipca czeka nas podwyżka
access_time 2020-06-05 04:23:00
Podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej tarnowscy radni nie zgodzili się na proponowaną przez prezydenta zmianę naliczania opłat za śmieci na podstawie zużycia wody. Uchwalili jednak nową stawkę za odbiór odpadów, choć nie tak wysoką jak oczekiwał Roman Ciepiela.

Po długiej dyskusji radni nie podjęli uchwały w sprawie płacenia za wywóz śmieci w powiązaniu ze zużywaną wodą (po autopoprawce prezydenta i poprawce Komisji Ekonomicznej Rady Miejskiej, opłata za śmieci miała wynosić 6 zł od metra sześciennego zużytej wody, a nie jak pierwotnie proponowano 7,80 zł). Za odrzuceniem uchwały głosowało 12 radnych (Biedroń, Ciesielczyk, Gancarz, Klimek, Koprowska, Korczak, Krakowska, Mierzejewska, Pagacz, Sajdak i Wójcik). Taka sama liczba rajców była za jej przyjęciem (Barwacz, Danielewicz, Górnikiewicz, Janas, Kajpus, Klepacka, Kwaśny, Olszówka, Stepek, Światłowski, Wardzała i Żak).

Następnie radni głosowali nad podniesieniem opłat za odbiór odpadów. Dotychczasowa stawka wynosiła 18 złotych miesięcznie od osoby, natomiast w projekcie uchwały widniała kwota 28 złotych. Radny Ciesielczyk zgłosił jednak wniosek, aby kwotę tę obniżyć. Zaproponował 22 złotych od osoby miesięcznie i taką też stawkę ostatecznie przegłosowano, przy czym w głosowaniu nie wzięli udziału radni klubu radnych Nasze Miasto Tarnów, którzy stwierdzili, że metoda liczenia należności za śmieci od osoby jest niesprawiedliwa, bo nie wszyscy płacą. Dołączyli do nich: Zbigniew Kajpus, Sebastian Stepek i Grzegorz Światłowski z Koalicji Obywatelskiej.

Uchwałę o podniesieniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do 22 złotych od osoby miesięcznie poparło 11 radnych (Biedroń, Ciesielczyk, Gancarz, Koprowska, Korczak, Krakowska, Mierzejewska, Pagacz, Sajdak, Solak i Wójcik) przy trzech głosach wstrzymujących się (Danielewicz, Klepacka, Klimek).

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

Czy podwyżka opłat za wywóz śmieci nadwyręży twój domowy budżet?

Komentarze...