Sądy wracają do orzekania, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego
access_time 2020-05-26 14:20:00
Tarnowskie sądy rozpoczęły odmrażanie pracy po epidemii. Gmach nadal jest niedostępny dla osób postronnych, procesy będą odbywać się bez udziału publiczności, a osoby przebywające na sali sądowej muszą nosić maseczki ochronne.

Od momentu ogłoszenia epidemii, zarówno Sąd Okręgowy, jak i Sąd Rejonowy w Tarnowie zajmowały się wyłącznie sprawami pilnymi. - Panuje mylny stereotyp, że sądy w tym czasie nic nie robiły. Sądy pracowały, tyle że nie odbywały się rozprawy i posiedzenia jawne. Wszystkie pozostałe, które nie wymagały obecności stron i sprawy pilne dotyczące np. zastosowania lub przedłużenia aresztu były prowadzone - mówi sędzia Tomas Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Obecnie mogą być już przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków, np. sprawy rozwodowe i adopcyjne. Natomiast w czerwcu mają ruszyć sprawy, które zostały odwołane w połowie marca.

Wciąż ograniczona jest możliwość przebywania na terenie gmachu osób postronnych. Wejścia interesantów do budynku zawężone są tylko do osób wezwanych i zawiadomionych, ich pełnomocników lub tzw. mężów zaufania, a także osób chcących skorzystać z akt czytelni. Pozostali muszą uzyskać wcześniejszą zgodę prezesa sądu.

Wszystkie osoby wchodzące do budynku mają mierzoną temperaturę, obowiązuje ich też nakaz noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i zachowywanie dwumetrowego dystansu. - Osoby, które mają wezwanie na rozprawę lub zawiadomienie będą wpuszczane do budynku bezpośrednio przed wyznaczoną godziną rozprawy. Nie mają już możliwości spotkania ze swoim pełnomocnikiem na godzinę przed rozprawą. Procesy będą odbywały się też bez udziału publiczności - mówi sędzia Tomasz Kozioł. Po zakończonym posiedzeniu należy niezwłocznie opuścić budynek sądu.

Sale rozpraw są wietrzone co godzinę, a pomiędzy rozprawami dezynfekowane. Sędziowie przychodzą na posiedzenia w przyłbicach, a stół sędziowski, biurka protokolantów i stron oddzielone są od reszty sali osłoną z pleksi.

Osoby, które chcą skorzystać z czytelni muszą pamiętać, że akta i księgi wieczyste trzeba zamawiać z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, a akta spraw co najmniej 3 dni przed terminem rozprawy lub posiedzenia. Powodem jest wprowadzona dobowa kwarantanna, której podlegają akta po ich każdorazowym udostępnieniu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A