Nie zapomnij o Dniu Matki
access_time 2020-05-26 04:41:00
Dziś - 26 maja - obchodzimy Dzień Matki. To idealna okazja, żeby złożyć swojej mamie życzenia i spędzić z nią trochę czasu. Na co dzień często zapominamy o tym, że to właśnie te silne kobiety są najważniejszymi osobami w naszym życiu. Nie tylko wydały nas na świat, włożyły trud w wychowanie, ale ofiarowały szczerą, bezwarunkową miłość, która nigdy nie przemija. Doceniajmy to każdego dnia. Jednak w ten jeden, szczególny dzień zadbajmy o to, aby poczuły się naprawdę wyjątkowo.

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych. W Egipcie oddawano cześć bogini Izydzie, która była wzorem doskonałej matki, a w Grecji i Rzymie kultem otaczano boginie-matki będące symbolami płodności i urodzaju. Z kolei Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele - Bogini Matce, bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych.

Święto Matki obchodzili także wcześni chrześcijanie, którzy w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu czcili Maryję, matkę Jezusa Chrystusa. Do dziś dnia Kościół Katolicki otacza wyjątkowym kultem Matkę Bożą. To właśnie maj w szczególny sposób jest poświęcony Maryi, ale w ciągu roku nie brakuje też innych dni świątecznych, upamiętniających nie tylko macierzyństwo ludzkie, ale także macierzyństwo Kościoła oraz matczyną godność Najświętszej Maryi Panny.

Tradycja czwartej niedzieli Wielkiego Postu, czyli tzw. "Niedzieli Matczynej" żywa była w XVII wieku na terenie Anglii, gdzie obchodzono ją pod nazwą "Niedzieli u Matki". Najpierw modlono się w kościołach, a następnie składano matkom podarunki w postaci kwiatów lub słodyczy. W zamian otrzymywano matczyne błogosławieństwo.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki spopularyzowała w 1905 roku nauczycielka Anna Marie Jarvis. To dzięki jej staraniom w 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. Przypada ono na drugą niedzielę maja.

W Polsce Dzień Matki zaczęto celebrować dosyć późno. Po raz pierwszy świętowano je 26 maja w 1914 roku w Krakowie. Od tamtej pory, co roku mamy obdarowywane są przez swoje dzieci laurkami, kwiatami, słodyczami lub innymi upominkami, na przykład wykonanymi ręcznie prezentami. Prezenty to oczywiście miły zwyczaj, jednak najważniejsza jest pamięć i wspólnie spędzony czas.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A