Rekrutacja na studia w PWSZ będzie dłuższa i bez egzaminów
access_time 2020-05-25 10:48:00
1 czerwca rozpocznie się rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie na rok akademicki 2020/2021. Uczelnia wprowadziła kilka istotnych zmian, które mają ułatwić wszystkim chętnym zdobycie indeksu na wymarzonym kierunku. Najważniejsze korekty w regulaminie rekrutacji dotyczą wydłużenia obowiązujących terminów oraz rezygnacji z przeprowadzania egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych na kierunkach, na których dotąd były prowadzone.

Wprowadzenie zmian, zaakceptowanych już przez Senat PWSZ, to konsekwencja sytuacji epidemicznej w jakiej znajdujemy się od marca. - Korekty były konieczne głównie ze względu na zmianę terminu egzaminu dojrzałości i „przesunięcie” kalendarza maturalnego o ponad miesiąc – wyjaśnia dr Małgorzata Martowicz, prorektor ds studenckich i dydaktyki PWSZ. - Naszym nadrzędnym celem jest maksymalne ułatwienie życia przyszłym studentom, oczywiście z zapewnieniem wszystkich standardów – zarówno tych dotyczących regulaminu, jak i bezpieczeństwa – dodaje prorektor Martowicz podkreślając, że wprowadzone zmiany są zgodne z rekomendacjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Bezpiecznie, czyli on-line

Od 2008 roku PWSZ wykorzystuje podczas naboru system Elektronicznej Rekrutacji Kandydatów, który maksymalnie upraszcza procedurę. Wszystko odbywa się zdalnie, pierwsza wizyta w murach uczelni jest konieczna dopiero po otrzymaniu informacji o przyjęciu na studia. W tym zakresie nic się nie zmieni. - System ruszy 1 czerwca i już od północy będzie się można w nim logować, rozpoczynając starania o przyjęcie na studia – tłumaczy prorektor Martowicz.

Co niezwykle istotne, w systemie mogą logować się również tegoroczni maturzyści, jeszcze przed samym egzaminem dojrzałości, czy przed otrzymaniem jego wyników.

Jeśli przejdą procedurę rejestracji, wyniki ich matur trafią do systemu Elektronicznej Rejestracji Kandydatów PWSZ wprost z Krajowego Rejestru Matur. - To oznacza, że nasi przyszli studenci nie muszą czekać na wyniki matury, mogą rozpocząć procedurę już 1 czerwca. System w pierwszej turze rekrutacji będzie otwarty dla kandydatów do 18 sierpnia – dodaje dr Martowicz.

Osoby, które przejdą procedurę rejestracji w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów informację o tym, czy zostały zakwalifikowane do przyjęcia otrzymają najpóźniej do 24 sierpnia. Muszą jednak pamiętać o obowiązku zapisania się na studia. Zapisy po pierwszej turze rekrutacji prowadzone będą od 27 sierpnia do 4 września.

Druga tura rozpocznie się 21 września i potrwa do 2 października. - Musimy dać szansę wszystkim chętnym, także tym, którzy będą zdawać egzaminy poprawkowe. Z myślą między innymi o nich 21 września znów uruchomimy system Elektronicznej Rejestracji Kandydatów – wyjaśnia dr Martowicz.

Po zamknięciu systemu, procedura będzie analogiczna, jak podczas pierwszej rekrutacji. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zostaną o tym poinformowani do 7 października, a w dniach od 8 do 14 października będą musieli zapisać się na studia. - Proszę nie bać się, że stanie się to dwa tygodnie po rozpoczęciu roku akademickiego. Ministerstwo – ze względu na wyjątkową sytuację – pozwala, a nawet rekomenduje takie rozwiązanie – mówi dr Martowicz.

Bez egzaminów

Tegoroczna rekrutacja będzie pierwszą od wielu lat, podczas której nie odbędą się egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne na żadnym z kierunków. W poprzednich latach było to normą na: wychowaniu fizycznym, pielęgniarstwie, grafice i wzornictwie. - To kolejny przypadek stosowania się do wspomnianych już rekomendacji ministerialnych – wyjaśnia Małgorzata Martowicz. Brak egzaminów oznacza, że kryterium przyjęć będą wyniki egzaminu maturalnego – w przypadku rekrutacji na studia pierwszego stopnia oraz wyniki egzaminu dyplomowego – w przypadku rekrutacji na studia drugiego stopnia.

- Gorąco zachęcam do zapoznania się z naszą, niezwykle bogatą, ofertą dydaktyczną i oczywiście serdecznie zapraszam do studiowania w PWSZ w Tarnowie. Zapewniamy nie tylko wysoką jakość kształcenia potwierdzoną wielokrotnie przez Polską Komisję Akredytacyjną, ale także atrakcyjny system stypendialny, wsparcie socjalne, możliwość rozwijania pasji w jednej z kilkudziesięciu organizacji studenckich, czy w końcu szansę uprawiania sportu w jednym z najlepszych w kraju AZS-ów – mówi p.o. rektora, dr hab. Józef Kania, prof. PWSZ.

Opłata rekrutacyjna wnoszona przez kandydatów na studia wszystkich kierunków wynosi 85 zł, tyle samo co w roku ubiegłym.

Fot. Archiwum PWSZ

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A