Oddziały dziecięce w szpitalu im. św. Łukasza będą jak nowe. Wkrótce ruszy wielki remont i rozbudowa
access_time 2020-05-22 14:50:00
Już niebawem pomieszczenia Oddziału Dziecięcego oraz Oddziału Chirurgii Dziecięcej szpitala św. Łukasza w Tarnowie zostaną wyremontowane i rozbudowane. Wszystko dzięki dotacji w wysokości 3,3 mln złotych, jaką przekazał szpitalowi zarząd województwa małopolskiego. Koszt inwestycji to 4,8 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali dziś marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka i dyrektor szpitala Anna Czech.

Oddziały dziecięce Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie nie były remontowane od blisko 30 lat, co skutkowało awariami i przerwami w pracy. Dzięki inwestycji w obiekcie powstaną zupełnie nowe sale z własnymi łazienkami i dostępem do Internetu. Wydzielone zostaną odcinki dla dzieci młodszych i starszych powyżej 3 lat. Utworzone zostaną także dodatkowe izolatki - z uwagi na różne rodzaje schorzeń z jakimi trafiają mali pacjenci. Na oddziałach powstaną nowe świetlice do nauki i zabawy. Pomieszczenia zostaną wyposażone w nowe, funkcjonalne meble dostosowane do potrzeb najmłodszych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, powstanie dla nich szatnia i specjalne pomieszczenia, z których będą mogli korzystać w czasie pobytu w szpitalu. Zostanie również zainstalowana klimatyzacja i wentylacje.

- Oddział Dziecięcy i Oddział Chirurgii Dziecięcej mają strategiczne znaczenie w opiece nad dziećmi we wschodniej Małopolsce, dlatego na wsparcie tej inwestycji przeznaczyliśmy kwotę 3,3 mln zł. Środki te pochodzą z budżetu województwa - zaznacza wicemarszałek Łukasz Smółka.

W dalszej perspektywie w szpitalu ma powstać też zupełnie nowy obiekt. W czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 5,5 tys. m kw. znajdą się: Centralny Blok Operacyjny wraz z salą wybudzeniową i zapleczem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centralna Sterylizatornia oraz rozbudowany Oddział Neurologii z pododdziałem Udarowym. Nowy blok operacyjny będzie dobudowany do istniejącego budynku ”H” od strony wschodniej i północnej oraz połączony z nim komunikacyjnie na parterze i I piętrze.

W budynku powstanie 7 sal operacyjnych - w tym jedna hybrydowa – do zabiegów chirurgii ogólnej, onkologicznej, neurochirurgii, ortopedii, urologii, laryngologii, sala wybudzeniowa na 7 łóżek, sala OAiT na 14 łóżek, centralna sterylizatornia, pomieszczenia techniczne dla bloku operacyjnego i nowa przestrzeń dla Oddziału Neurologii. Przewiduje się m.in. powiększenie śluzy wejściowej na pierwszym piętrze i przeniesienie szatni personelu do piwnic budynku. W nowej części udarowej Oddziału Neurologii brak jest obecnie pomieszczeń i obszarów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oddziału w związku z czym planuje się m.in. zorganizowanie sali intensywnego nadzoru na 8 stanowisk, sal poudarowych na około 16 łóżek (część udarowa oddziału).

Zakres rzeczowy inwestycji objętej dofinansowaniem ze środków budżetu województwa małopolskiego obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji.

- Na wykonanie kompletnej dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń przeznaczyliśmy kwotę 600 tys. zł z budżetu województwa. Realizację inwestycji zaplanowano na 2020 rok - wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wartość całej inwestycji to około 30 milionów złotych.

Fot. UMWM

Komentarze...