MPK wyłączyło klimatyzację w autobusach. Z obawy przed koronawirusem
access_time 2020-05-22 10:09:00
Z badań ekspertów wynika, że koronawirus może szybciej rozprzestrzeniać się przez klimatyzację. Aby zminimalizować możliwość zakażenia tą drogą, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie aż do odwołania wyłączyło w autobusach klimatyzację.

- Kierowcy będą uruchamiać w pojazdach wentylację by było dostarczane powietrze do wnętrza autobusu, ponadto podróżni będą mogli otwierać okna, co przyczyni się do lepszej cyrkulacji powietrza. Takie działania pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zarażenia, nawet jeśli w pojeździe znajdzie się osoba zarażona wirusem, ponieważ intensywna wymiana powietrza w trakcie jazdy poprzez okna oraz wentylację spowoduje jego natychmiastowe oczyszczenie – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie. Spółka tłumaczy, że nie byłoby to możliwe przy włączonej klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej, bo jej włączenie wymusza zamknięcie okien w całym pojeździe, zwiększając tym samym ryzyko zarażenia kierowcy i pasażerów w przypadku pojawienia się osoby chorej na koronawirusa.

Zarząd spółki przekonuje, że decyzja jest podyktowana zarówno troską o mieszkańców Tarnowa, jak i o kierowców autobusów. – Zarażenie tylko jednego z nich skutkowałoby zawieszeniem funkcjonowania komunikacji w mieście, a do tego nie możemy dopuścić. Tym samym zwracamy się do wszystkich państwa korzystających z usług MPK Tarnów o wyrozumiałość i dbałość o wspólne dobro. Jest wysoce prawdopodobne, iż taka sytuacja potrwa do czasu zniesienia ograniczeń w transporcie publicznym. Liczymy, że wszystko wróci do normy przed wakacyjnymi upałami. - czytamy w komunikacie.

Podobne rozwiązania wprowadziły też inne miasta w Polsce, po tym jak amerykańscy i chińscy naukowcy zasugerowali, że przepływy powietrza w zamkniętym obiegu, które wynikają z działania klimatyzacji, mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. Z kolei wietrzenie pomieszczeń, czyli naturalne oczyszczanie powietrza, działa wręcz odwrotnie - jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Fot. MPK

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A