Jest szansa, że wkrótce zdejmiemy maseczki. Decyzja w przyszłym tygodniu
access_time 2020-05-20 15:37:00
W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia – poinformował w środę rano w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister, pytany o zniesienie nakazu noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, powiedział, że jeszcze w przyszłym tygodniu będzie on obowiązywał. Decyzja o ewentualnym jego zniesieniu może być podjęta w połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia.

Zaznaczył też, że wygaszenie epidemii nie oznacza wcale spadku nowych zachorowań poniżej stu. Trzeba przyglądać się dokładnie poszczególnym województwom. - Mamy to wypłaszczenie, tendencję spadkową, ale też tą dużą komponentą jest ognisko w kopalniach – przypomniał.

Wyraził nadzieję, że za kilka dni sytuacja zostanie na Śląsku opanowana. Dodał, że wśród górników przeprowadzono 30 tys. badań. Przebadano też 5 tys. rodzin górników, u których wykryto chorobę.

- One z dużym prawdopodobieństwem również są dodatnie – powiedział Szumowski. Dlatego też – jak przewiduje – w ciągu dwóch, trzech dni będziemy jeszcze mieli wyższe liczby dodatnich wyników z tego ogniska, a potem te liczby powinny spaść.

Minister, pytany o to, dlaczego nie można by przyspieszyć IV etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, zaznaczył, że każde działanie jest inne.

- Czym innym jest otwarcie parków, czym innym jest otwarcie restauracji, a czym innym otwarcie dużych imprez masowych. Tutaj efekty i skutki dla epidemii mogą być zupełnie inne – wyjaśnił. (PAP)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A