Inteligentny System Transportowy prawie gotowy. Znikną korki?
access_time 2020-05-20 08:00:00
W zamyśle ma poprawiać bezpieczeństwo i upłynnić ruch na ulicach Tarnowa. Prace nad Inteligentnym Systemem Transportowym, bo o nim mowa, są już na finiszu. Inwestycja kosztowała ponad 18 milionów złotych.

System ITS (Intelligent Transport System) ma za zadanie wspomaganie zarządzania komunikacją miejską w Tarnowie. - To trend ogólnoeuropejski, wynikający z rosnącej liczby uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza poruszających się samochodami – tłumaczy Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. – Systemy zbierają informacje o natężeniu ruchu, następnie analizują i przetwarzają dane. Na tej podstawie diagnozują sytuację na drogach i proponują najlepsze rozwiązania. W efekcie ma być bezpieczniej, sprawniej i bardziej ekologicznie.

Magistrat przekonuje, że dzięki systemowi życie w mieście stanie się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i tańsze. Urzędnicy powołują się na przykład Londynu, gdzie wart 300 milionów euro system, zwrócił się w ciągu dwóch lat.

ITS wykorzystuje najnowsze technologie teleinformatyczne: Internet, sieci komórkowe, sieci światłowodowe, urządzenia do monitorowania ruchu, pomiar rotacji miejsc parkingowych i informacje o warunkach pogodowych, kamery oraz tablice świetlne. Aby wdrożyć system wybudowano 18 kilometrów łączy telekomunikacyjnych i spięto je z już istniejącymi w 30-kilometrową sieć, która połączyła aż 100 punktów i blisko 400 urządzeń. Aby uruchomić system monitoringu, w mieście potrzebna jest modernizacja 27 skrzyżowań i dwóch przejść dla pieszych. Wraz z 53 elektronicznymi tablicami przystankowymi oraz dwoma budowanymi właśnie węzłami przesiadkowymi zostaną połączone z Centrum Sterowania Ruchem, które ulokowano w budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7. Znajduje się tam pięć stanowisk dla operatorów i kierownika centrum. Do dyspozycji będą mieli ścianę wizyjną składającą się z ośmiu monitorów, które przez całą dobę będą śledziły sytuację w mieście.

Na ulicach Mickiewicza, al. Solidarności, Szujskiego, Mościckiego, Słonecznej, Sitki, Słowackiego, al. Jana Pawła II, Lwowskiej wschód i Krakowskiej będą prowadzone ciągłe pomiary ruchu. System będzie oceniał jego natężenie, by wydłużyć lub skrócić kolejne fazy sygnalizacji, dzięki czemu mają zmniejszyć się korki. Udogodnieniem dla kierowców ma być też system informacji parkingowej, ułatwiający wyszukiwanie wolnych miejsc w obrębie miasta. 10 tablic informacyjnych i aplikacja na telefon będą naprowadzać kierowców na jedno z 600 miejsc postojowych na 22 parkingach. Kierowcy będą mieli do dyspozycji jeszcze tablice zmiennej treści VMS, umieszczone na 3 wlotach do miasta, informujące ich o optymalnych trasach dojazdu do wybranych miejsc oraz ostrzegających o zmianie ruchu czy groźnych zdarzeniach.

Koszt systemu to ponad 18 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na zdjęciu Centrum Sterowania Ruchem / fot. archiwum UMT

Komentarze...