Startuje Wirtualna Sztafeta w hołdzie ofiarom pierwszego transportu do Auschwitz. Można się zapisywać
access_time 2020-05-19 10:30:00
Nie odbędzie się planowana na 14 czerwca Sztafeta Pamięci o więźniach Pierwszego Transportu do KL Auschwitz. Organizator przeniósł jednak imprezę do sieci, zachęcając do wirtualnego biegu.

14 czerwca minie dokładnie 80 lat od czasu, gdy w kierunku KL Auschwitz wyruszył z Tarnowa pociąg z pierwszym transportem 728 polskich więźniów politycznych. Datę tę przyjmuje się jako początek funkcjonowania obozu. Zawiązany w grudniu ubiegłego roku w Tarnowie Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz planował z tej okazji szereg inicjatyw. Część z nich pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Jednymi z większych przedsięwzięć, które nie będą mogły dojść do skutku są m.in. "Rajd Pamięci", w którym miało wziąć udział 728 motocyklistów z tarnowskiego stowarzyszenia "Wataha" oraz właśnie Sztafeta Pamięci, w której trasę Tarnów – Oświęcim przebiec miało w sumie 728 biegaczy.

- Nie chcemy aby obecna sytuacja doszczętnie pogrzebała plany rocznicowego upamiętnienia pierwszych ofiar Auschwitz. Dlatego narodził się pomysł Sztafety Wirtualnej, do której każdy chętny będzie mógł się włączyć w internecie, oddając hołd jednemu z więźniów pierwszego transportu - tłumaczy Piotr Dziża, jeden z założycieli Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz.

Aby wziąć udział w Wirtualnej Sztafecie, wystarczy dołączyć do wydarzenia na Facebooku: "Narodowa Wirtualna Sztafeta Pamięci o 14 czerwca 1940". Pod koniec maja każdy zdeklarowany uczestnik otrzyma losowo wybraną okolicznościową grafikę, upamiętniającą jednego konkretnego więźnia – uczestnika pierwszego transportu do KL Auschwitz, którą opublikuje na swoim profilu FB w pierwszych dniach czerwca.

Komentarze...