Budowa sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych oficjalnie zakończona
access_time 2020-05-14 07:45:00
Z kilkumiesięcznym opóźnieniem zakończyła się budowa sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Ignacego Paderewskiego. Budynek ma pozwolenie na użytkowanie, pozostało jeszcze tyko nastrojenie organów i przeprowadzenie pomiarów akustycznych przy pełnej sali.

Sala koncertowa dysponuje widownią na 238 miejsc stałych miejsc siedzących oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych,  w sumie – łącznie z miejscami dostawianymi – występów słuchać będzie mogło 268 osób. W nowo oddanym budynku znalazły się też sale ćwiczeniowe oraz muzyczna biblioteka, czyli fonoteka. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych a także wyposażony w system monitoringu, system sygnalizacji pożaru i włamania oraz okablowanie strukturalne.

Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł ponad 22 miliony złotych, całkowity koszt wraz z wyposażeniem zamknął się natomiast kwotą około 26 milionów złotych.

Pierwotnie sala miała być oddana do użytku pod koniec lipca 2019 roku, ale pojawiły się problemy z dokumentacją projektową. Termin oddania przełożono na przełom października i listopada, tym razem jednak nie zdążono z wygłuszeniem obiektu, nie udało się również w drugiej połowie stycznia i w kwietniu, kiedy to, jak informuje magistrat, na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. – Do całkowitego zakończenia, dofinansowanego kwotą 13 milionów złotych zadania niezbędne są jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze nastrojenie i intonacja organów piszczałkowych. Przetarg na tę czynność wygrała firma ze Słowenii, której pracownicy ze względu na zamknięcie polskich granic nie mogą dotrzeć do Tarnowa. Po drugie ze względu na trwającą pandemię nie możemy również przeprowadzić końcowego etapu pomiarów akustycznych wymagających wypełnienia sali słuchaczami – mówi dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa, Rafał Nakielny.

- Nowa sala koncertowa pozwoli na prezentowanie różnych rodzajów muzyki i organizację koncertów skierowanych do różnych grup odbiorców. Da możliwość prezentacji umiejętności nie tylko uczniów i nauczycieli naszej szkoły, ale również pozwoli na organizowanie na większą skalę warsztatów muzycznych, festiwali i dużych koncertów – mówiła w momencie podpisania umowy na rozbudowę, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych Jolanta Światłowska.

Fot. A. Gawle / UMT

Komentarze...