Wznowiono przebudowę Lwowskiej. Wciąż nie wiadomo, kiedy koniec remontu
access_time 2020-03-19 12:33:00
W czwartek wykonawca robót na ul. Lwowskiej wrócił na plac budowy. W czasie remontu obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Kierowcy mogą się spodziewać utrudnień, jednak ciągłość ruchu w obu kierunkach zostanie utrzymana. Rondo zostanie zastąpione zwykłym skrzyżowaniem o trzech wlotach.

Remont Lwowskiej miał być gotowy już jesienią 2018 roku, prace jednak nie ruszyły z powodu przedłużających się formalności związanych z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej przez wojewodę. Roboty rozpoczęły się dopiero w połowie ubiegłego roku. Nie na długo jednak, bo w październiku prace zamarły. Okazało się, że Strabag wstrzymał prace z powodów formalnych. Po zakończeniu postępowań przetargowych związanych z wyłonieniem nadzoru budowlanego, firma dopiero dziś wróciła na plac budowy. Zarząd Dróg i Komunikacji wciąż jednak nie może porozumieć się z wykonawcą odnośnie ostatecznego terminu realizacji inwestycji oraz kosztów wynikających z rocznego opóźnienia. Firma Strabag wini za nie miasto. - Rozmowy cały czas trwają. Dotyczą one też wprowadzenia na teren budowy dodatkowego wykonawcy w związku z dodatkowymi pracami, na które wymagane było przeprowadzenie oddzielnego postępowania przetargowego. Jedno z zadań dotyczy budowy zbiornika retencyjnego, drugie jest związane ze zmianą w pewnym zakresie geometrii drogi. - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Dodajmy, że przetarg na dodatkowe roboty budowlane wygrała firma Eurovia.

Planowo remont powinien zakończyć się 30 września tego roku. Jednak, jak mówi dyrektor ZDiK, mało prawdopodobne by termin ten został zachowany. Zgodę na wydłużenie terminu zakończenia prac miasto będzie musiało uzyskać od Ministerstwa Infrastruktury, które dofinansowało inwestycję.

W pierwszym etapie rozbudowy, obecnie prowadzonym w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, planowane jest wykonanie nowego skrzyżowania przy Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego i Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, a także budowa dwóch parkingów. Jeden powstanie w sąsiedztwie szpitala i będzie miał 150 miejsc, drugi – przy cmentarzu – pomieści kilkanaście pojazdów.

Na wysokości wjazdu do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza oraz w miejscu połączenia Lwowskiej z ulicą Szarą powstanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Wzdłuż całej jezdni zostaną zbudowane chodniki i ścieżki rowerowe, oddzielone od drogi pasem zieleni.

Lwowska będzie ulicą dwujezdniową – kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku. Cała ulica zostanie objęta Inteligentnym Systemem Transportowym.

Koszt pierwszego etapu modernizacji Lwowskiej to około 32 milionów złotych. Ponad 14,5 miliona stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A