Urząd Miasta wprowadził trzecią płeć?
access_time 2020-03-03 09:33:00
Jaka jest twoja płeć? "Kobieta"? "Mężczyzna"? A może wybierzesz opcję "Pozostałe?" - między innymi z takim pytaniem muszą się zmierzyć mieszkańcy wypełniający ankietę dotyczącą przeznaczenia zabytkowego pałacyku przy ul. Gumniskiej, w którym jeszcze niedawno mieścił się Urząd Stanu Cywilnego.

Ankieta jest częścią konsultacji dotyczących dalszych losów zabytkowego pałacyku przy ul. Gumniskiej. Początkowo magistrat planował sprzedaż budynku, teraz jednak stara się o dotację z Funduszy Norweskich na remont, by ulokować w nim kolejną instytucję kultury. W ankiecie mieszkańcy mogą wypowiedzieć się przede wszystkim na temat swoich preferencji kulturalno-artystycznych, ale znajduje się w niej też pytanie o płeć. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że poza "mężczyzną" i "kobietą" istnieje możliwość wyboru opcji "pozostałe". - Nie rozumiem o co tu chodzi. Czy poza kobietą i mężczyzną są jakieś "pozostałe" płcie? I skąd takie pytanie w ankiecie dotyczącej przeznaczenia pałacu przy Gumniskiej? Czy po wyremontowaniu budynku urzędnicy planują tam zrobić toaletę dla "pozostałych" płci? - pyta nasz czytelnik.

Miasto niechętnie komentuje sprawę. - Układając ankietę chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, także do instytucji kulturalnych, stowarzyszeń, itp. Stąd też, jeżeli ktoś wypełnia ankietę jako reprezentant organizacji, może wybrać opcję „pozostałe”. - tłumaczy Lucyna Bielatowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, która nie zgadza się też z opiniami, że opcja "pozostałe" dotyczy trzeciej, nieokreślonej płci. - Osobiście kilkakrotnie wypełniałam tego typu ankiety i nigdy nie przyszła mi na myśl tego typu interpretacja. Tak sformułowane odpowiedzi często pojawiają się w ankietach. - dodaje.

Trzecia płeć to termin określający jednostkę, która nie kategoryzuje siebie ani jako kobiety, ani jako mężczyzny. Określenie to obecne jest też w społeczeństwach, które uznają trzy lub więcej płci, m.in w Indiach i wśród niektórych plemion Indian. Termin "trzecia" jest zwykle rozumiany jako "inna", choć niektórzy antropologowie i socjologowie opisywali czwartą, piątą, „pewne” i "pozostałe" płcie. Trzecia płeć jako oficjalne określenie płci człowieka funkcjonuje już m.in. w Niemczech i USA. - Łudzę się, że to przypadek aniżeli wprowadzenie ideologii gender lufcikiem, niemniej jednak to ciekawe rozróżnienie: kobieta, mężczyzna, instytucja kulturalna. Ciekawy czynnik rozróżniający. To chyba ewenement i precedens w ankietach. - ripostuje poseł Piotr Sak.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A