Pasażerowie MPK coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozkładów jazdy
access_time 2020-02-05 12:16:00
Jak informuje tarnowski magistrat, pasażerowie coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej – zarówno z systemu naklejek QR/NFC umieszczonych na przystankach MPK jak i z podobnej informacji w formie strony internetowej udostępnionej przez ZDiK.

MPK podliczyło pierwszy miesiąc roku i okazało się, że w styczniu pasażerowie ponad 19 tysięcy razy skorzystali z wirtualnych rozkładów jazdy. 95,5% skorzystało w tym celu ze smartfonu, 3,3% przez komputer stacjonarny, 1,2% przy pomocy tabletu. Najwięcej odsłon cyfrowych rozkładów jazdy dotyczyło przystanków: Krakowska – Planty (754 odsłony), Pętla Jasna II (519), Mickiewicza – Poczta (493). Co ciekawe, są to przystanki z elektronicznymi tablicami informującymi o przyjazdach autobusów. Najwięcej odsłon cyfrowych rozkładów jazdy na przystankach bez takich tablic: Lwowska - kościół (326 odsłon), Słoneczna - szkoła (306), Słoneczna - Jasna (140).

System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC działa w Tarnowie od jesieni ubiegłego roku. Dzięki niemu każdy dysponujący smartfonem pasażer może na swoje urządzenie otrzymać te same informacje, które pojawiają się na świetlnych tablicach przystankowych. Konieczne jest tylko połączenie smartfonu z internetem. W przypadku posiadania w smartfonie modułu NFC wystarczy zbliżyć urządzenie do odpowiedniej naklejki na przystanku i natychmiast wyświetlają się nam informacje o kursach autobusów z tegoż przystanku, z rzeczywistym czasem przyjazdu. W smartfonach pozbawionych NFC można sfotografować kod QR na naklejce i otrzymamy te same dane.

Na wdrożenie systemu Zarząd Dróg i Komunikacji wydał trzy tysiące złotych. Jest to kosz druku i umieszczenia naklejek na przystankach. Pozostałą pracę wykonali urzędowi informatycy w ramach swoich obowiązków. 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A