Są wolne miejsca w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej "Zielona Przystań"
access_time 2020-02-01 04:47:00
Niemal 2,6 mln złotych przeznaczyło miasto na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy. Pieniądze zostaną rozdysponowane między dwie placówki – Zieloną Przystań przy ul. Skargi oraz Środowiskowy Dom Samopomocy św. Kingi, znajdujący się przy ul. M.B. Fatimskiej. Ta pierwsza dysponuje jeszcze wolnymi miejscami.

Środowiskowe domy samopomocy zapewniają osobom skierowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dzienny pobyt, częściową opiekę oraz pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych i poradnictwo psychologiczne. Dla podopiecznych prowadzone są tzw. treningi funkcjonowania w codziennym życiu, treningi umiejętności interpersonalnych i społecznych, rozwiązywania problemów. Placówki mają również możliwość przyjęcia uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (wraz ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji).

Środowiskowy Dom Samopomocy "Zielona Przystań" znajduje się w Tarnowie przy ul. Piotra Skargi 29a i funkcjonuje już od czterech lat. To miejsce przeznaczone dla osób z różnymi postaciami otępienia, demencją starczą, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, zaburzeniami osobowości i zachowania, zaburzeniami adaptacyjnymi oraz z organiczną zmianą nastrojów.

Dom posiada 52 miejsca, w tym 25 dla osób przewlekle psychicznie chorych, pozostałe przeznaczone są dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia. Pomaga osobom od 18. roku życia aż do późnej starości. Zapewnia opiekę terapeutów i różnorodne zajęcia, np. w pracowni gospodarstwa domowego, artystycznej, edukacyjno-komputerowej oraz umiejętności społecznej. Nie brakuje też rehabilitacji pod opieką specjalistów, do dyspozycji uczestników są m.in. bieżnie, rowerki stacjonarne i atlasy do ćwiczeń siłowych. Podczas dnia uczestnicy mają zapewniony ciepły posiłek, który codziennie sami pomagają przygotować. Osoby przebywające w „Zielonej Przystani" biorą udział w konkursach wiedzy, tańczą zumbę i chodzą do pobliskiego Parku Strzeleckiego.

Na realizację zadań „Zielona Przystań” otrzymała niemal 1,2 mln złotych na ten rok. – Staramy się zmniejszyć negatywne skutki choroby i jak najdłużej utrzymać aktywność fizyczną i psychiczną. Codziennie pomagamy osobom chorym i ich bliskim, opiekunom. Zapraszamy do odwiedzenia naszego domu, aby na miejscu przekonać się, jak wygląda u nasz dzień – podkreśla Jakub Słowik, kierownik ŚDS "Zielona Przystań".

Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań” w Tarnowie dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Ze wsparcia placówki można korzystać bezpłatnie. Więcej o "Zielonej Przystani" można dowiedzieć się na stronie www.sdszp.pl lub telefonicznie: 570 902 919.

Druga z placówek, Środowiskowy Dom Samopomocy im. Św. Kingi znajduje się w Tarnowie przy al. M. B. Fatimskiej 6 i prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Prowincja Krakowska. Placówka ma charakter ośrodka wsparcia dziennego, zapewnia opiekę dzienną i rehabilitację oraz naukę i uczestnictwo w terapii zajęciowej. W przypadku ŚDS św. Kingi, dofinansowanie z miasta przyznane na ten rok wynosi ponad 1,4 mln złotych. Więcej o placówce na stronie www.sds.tarnow.pl.

Fot. ŚDS "Zielona Przystań"

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A