Policjanci z Bochni ujawnili przypadek cofnięcia licznika auta o prawie 400 tys. km
access_time 2020-01-21 15:44:00
Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, od początku stycznia policjanci podczas kontroli drogowych mają obowiązek sprawdzać dodatkowo, czy licznik w samochodzie nie został cofnięty. Na drogach powiatu bocheńskiego policjanci ujawnili dotychczas cztery przypadki ingerencji we wskazania samochodowych drogomierzy.

Od początku roku policjanci korzystają z nowych uprawnień: sprawdzają przebieg kontrolowanych pojazdów, a następnie weryfikują wskazania licznika z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne tych pojazdów. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, sprawa przekazywana jest policjantom wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, gdzie jest skrupulatnie wyjaśniana pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Od stycznia policjanci z Bochni ujawnili cztery przypadki, w których ilość kilometrów wskazywana przez samochodowy drogomierz znacznie różniła się od ilości kilometrów zarejestrowanej w trakcie ostatniego badania technicznego.

Pierwszy przypadek miał miejsce 9 stycznia w Bochni na ulicy Karosek. Zatrzymany do kontroli drogowej kierujący samochodem marki ford maverick musiał tłumaczyć się policjantom z różnicy ponad 77 700 km.

Dzień później, również w Bochni, tym razem na ulicy Brzeźnickiej policjanci drogówki kontrolowali kierującego fiatem ducato. W pojeździe tym stan licznika zarejestrowany w trakcie ostatniego badania technicznego został pomniejszony o blisko 399 000 km.

Kolejne dwie sytuacje odnotowano w Bytomsku i Proszówkach, 17 i 18 stycznia. W pierwszym przypadku, w pojeździe marki iveco policjanci ujawnili różnicę  9584 km, a w Proszówkach odczyt licznika osobowego opla pomniejszony był o 31 795 km.

- Każdy z tych przypadków badany jest przez policjantów pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego, osobie dokonującej bezprawnej ingerencji w stan licznika samochodowego jak również osobie zlecającej taką czynność grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. - informuje Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji 

Dodajmy, że zgodnie z nowymi przepisami samochodowy drogomierz można wymienić tylko w ściśle określonych sytuacjach, a czynność ta powinna być zgłoszona w ciągu 14 dni u diagnosty, który naniesie odpowiednią korektę w systemie. Dzięki temu kierowcy mogą uniknąć kłopotliwej sytuacji i zaoszczędzić sobie stresu w razie policyjnej kontroli drogowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A