Mgła czy smog? Co wisi nad Tarnowem?
access_time 2020-01-19 10:27:00
Gęsta mgła kolejny dzień spowija Tarnów i region. Ograniczona widoczność jest także na drogach. Niestety to piękne zjawisko niesie ze sobą również inne niebezpieczeństwo - szkodliwe pyły zawieszone osiadają na tworzących ją drobnych kropelkach wody, a dopuszczalne normy przekroczone są ponad trzy razy.

Dziś rano zarówno czujniki Airly, jak i aplikacja Kanarek, wskazywały, że w Tarnowie stężenia pyłów PM10 i PM2,5, zostały przekroczone ponad dopuszczalną normę około trzy i pół razy. Zanieczyszczonemu powietrzu dodatkowo towarzyszy mgła. Jak odróżnić te zjawiska?

Mgła może występować bez smogu, jednak smogowi prawie zawsze towarzyszy mgła. - Smog, jak z języka angielskiego wiadomo to mgła i dym. Krople mgły absorbują zanieczyszczenia, takie jak na przykład tlenki siarki i azotu pochodzące ze spalin i tworzy się tak zwany kwaśny smog. Aby stwierdzić czy mamy do czynienia ze smogiem czy mgłą konieczny jest pyłomierz z kondycjonerem, który ogrzewa powietrze i usuwa z niego kropelki mgły. Czy "gołym okiem" da się te zjawiska rozróżnić? Ilościowo nie, ale organoleptycznie tak. Mgła nie dusi, nie utrudnia oddychania, a smog jak najbardziej - tłumaczy dr inż. Marek Chyc, tarnowski naukowiec, który prowadzi badania nad smogiem.

Zła jakość powietrza może się utrzymać przez cały dzisiejszy dzień, dlatego powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz, szczególnie po zmroku, gdy stężenia pyłów radykalnie rosną. Uważać powinny przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży, alergicy, osoby starsze, przewlekle chore, palące papierosy i zawodowo narażone na pyły.

Pyły zawieszone PM2,5 i PM10 to najbardziej niebezpieczne składniki smogu, co jest związane zarówno z rodzajem, jak i wielkością tworzących je cząsteczek. Pyły zawieszone to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych zawierających substancje toksyczne.

Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą wnikać do górnych dróg oddechowych i płuc, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. Na powierzchni pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne – metale ciężkie (ołów, kadm, arsen, nikiel) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) o właściwościach rakotwórczych. Pył PM10 ma przy tym nieprzyjemny zapach.

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Zwiększają tym samym ryzyko zachorowalności na nowotwory płuc i choroby układu oddechowego, w tym astmę i POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).

Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tysięcy mieszkańców Polski.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A