MORD podsumował 2019 rok. Jak kursanci radzili sobie podczas egzaminów?
access_time 2020-01-18 04:43:00
Niespełna 15 tysięcy egzaminów teoretycznych i ponad 23,5 tysiąca praktycznych przeprowadzili w ubiegłym roku egzaminatorzy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. To wynik porównywalny do 2018 roku. Tradycyjnie, najwięcej osób ubiegało się o prawo jazdy kategorii B. Nastąpił też kolejny wzrost zdających na kategorie C, C+E i D oraz na kategorie motocyklowe.

Bezwzględnie najpopularniejszy jest egzamin uprawniający do kierowania standardowym samochodem osobowym. W ubiegłym roku test weryfikujący znajomość przepisów ruchu drogowego rozwiązywano dokładnie 11 678 razy. Za pierwszym razem wynik pozytywny zobaczyło 64,46 procent zdających, czyli prawie tyle samo co rok wcześniej. Statystyki ośrodka notują 17 785 egzaminów praktycznych na tę kategorię. Za pierwszym razem zaliczyło go 44,5 procent przystępujących do sprawdzianu. To oznacza wzrost o prawie 4 punkty procentowe.

- To najbardziej widoczny wzrost na przestrzeni kilku ostatnich lat – mówi Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. – Myślę, że wynika to z coraz większej świadomości zarówno samych kursantów, jak i instruktorów pracujących w ośrodkach nauki jazdy, którzy w tym roku skorzystali z naszej oferty i odbyli warsztaty instruktorskie przeprowadzone przez naszą kadrę. To cieszy, bo o bezpieczeństwo na naszych drogach możemy zadbać tylko dopuszczając do kierowania pojazdami dobrze przygotowane osoby.

Na kategorię C w minionych 12 miesiącach przeprowadzono 1345 egzaminów teoretycznych i 1549 – praktycznych. W stosunku do ubiegłego roku to prawie podwójny wzrost. Zdający byli dobrze przygotowani. Za pierwszym razem z teorią poradziło sobie ponad 71 procent, a praktyczne umiejętności potwierdziło ponad 61 procent zdających.

Ponad połowa zdających pozytywnie zaliczyła egzamin praktyczny na kategorię C+E, uprawniającą do kierowania samochodem ciężarowym z przyczepą. W ubiegłym roku przeprowadzono aż 1719 takich sprawdzianów. W tym przypadku nie jest wymagany egzamin teoretyczny.

Natomiast najwyższą zdawalność zanotowano w przypadku kategorii D, uprawniającej do kierowania autobusem. Egzamin teoretyczny za pierwszym razem zdało aż 83,22 procent, a praktyczny – 80,69 procent.  

Nadal wzrasta liczba chętnych do kierowania jednośladami. Najwięcej egzaminów jest przeprowadzanych na kategorię A (705 teoretycznych i 1012 praktycznych), choć nie brakuje osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień do kierowania motorowerami czy lżejszymi motocyklami (kat. A1 i A2).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A