Coraz więcej mieszkańców Tarnowa i regionu uważa, że potrzebuje pomocy egzorcysty
access_time 2020-01-16 12:12:00
Podczas tegorocznych kongregacji duszpasterskich księża diecezji tarnowskiej pogłębiać będą temat opętań i egzorcyzmów. Powód? Coraz więcej mieszkańców Tarnowa i regionu uważa, że potrzebuje pomocy egzorcysty.

W diecezji tarnowskiej jest dziewięciu księży egzorcystów. Kościół jest jednak ostrożny w mówieniu o konkretnych przypadkach opętania, choć jak przyznaje ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, takie przypadki w naszej diecezji się zdarzają, choć są sporadyczne. - Nie zauważyliśmy jednak wzrostu przypadków opętań. Zauważyliśmy natomiast coś innego: coraz więcej osób mających problemy natury duchowej, uważa że potrzebuje egzorcysty. To dla nas duże wyzwanie i na takie właśnie sytuacje chcemy uwrażliwić księży podczas kongregacji. - mówi ks. dr Michał Dąbrówka. - Bardzo ważne jest, by upewnić się, że mamy do czynienia z obecnością złego, a nie z chorobą, co czasami jest bardzo trudne. Objawy opętania czasami przypominają chorobę psychiczną, dlatego osoby podejrzane o opętanie najpierw badane są przez psychologa lub psychiatrę. Trzeba pamiętać, że wiele objawów, które są interpretowane jako opętanie, może być skutkiem uzależnień, nerwicy natręctw, niepokojów, zażywanych leków, wyczerpania fizycznego lub psychicznego lub przeżytej traumy. Dziś żyjemy w takiej kulturze, że egzorcysta zaczyna być postrzegany jako super ksiądz z super mocami, tymczasem w tego typu przypadkach rozmową duchową i modlitwą może służyć każdy kapłan, bo na mocy sakramentu święceń działa w imieniu samego Jezusa Chrystusa. Dlatego pierwszym krokiem powinna być rozmowa z kapłanem. Dopiero w przypadku uzasadnionego podejrzenia opętania, kapłan który dokonał wstępnego rozeznania, kontaktuje daną osobę z egzorcystą. - tłumaczy ks. Dąbrówka.

Według egzorcystów najbardziej podatne na opętanie są osoby praktykujące okultyzm, magię, spirytyzm, wróżbiarstwo, uczestniczące w sektach ezoterycznych lub oddające się perwersjom seksualnym.

Podczas kongregacji, które na początku lutego odbędą się w Wyższym Seminarium Duchowym w Tarnowie, wykład „Kryteria diagnozy i rozeznania opętania. Ujęcie psychologiczne” zaprezentuje ks. Józef Partyka, natomiast referat „Zasady współpracy duszpasterzy z egzorcystami" wygłosi diecezjalny egzorcysta - ks. Artur Ważny.

ac / na zdj. "Św. Franciszek Borgiasz dokonujący egzorcyzmu" - reprodukcja obrazu Francisca Goi / źródło Wikipedia

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A