Weszły w życie nowe przepisy na prawo jazdy. Wydłuży się czas oczekiwania na egzamin
access_time 2020-01-09 04:33:00
Maksymalnie dziewięć egzaminów praktycznych dziennie i z góry ustalone godziny rozpoczęcia egzaminów. Z początkiem 2020 roku w życie weszły zmiany w egzaminach na prawo jazdy.

Nowe przepisy wymusiły zmiany w koordynacji pracy egzaminatorów. Od tego roku mogą oni przeprowadzać nie więcej niż 9 egzaminów praktycznych dziennie, co oznacza między innymi, że będą się one rozpoczynać o wyznaczonej z góry godzinie.

- Przez dwa dni testowaliśmy takie rozwiązanie w praktyce – mówi Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie. – Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Zdający nie powinni więc odczuć zmian podczas samego egzaminu, ale nie można wykluczyć, że czas oczekiwania na niego może się nieco wydłużyć. W tej chwili wynosi on około tygodnia.

Utrzymane zostały zmiany wprowadzone w MORD kilka miesięcy temu. Nadal – od marca do października – w co drugi poniedziałek egzaminy będą przeprowadzane od godz. 10 do 18. Ośrodek będzie także otwarty w jedną sobotę w miesiącu. Z reguły będzie to druga sobota miesiąca, z wyjątkiem kwietnia i czerwca, kiedy to pracującą będzie sobota trzecia.

- Te rozwiązania, wprowadzone przede wszystkim z myślą o uczniach i osobach pracujących, sprawdziły się, więc nadal będziemy je stosować – ocenia dyr. Gurgul. – Nadal będzie można w trzy niepracujące soboty wynajmować plac manewrowy naszego ośrodka. Cały czas jest też możliwość korzystania z indywidualnych, darmowych porad w naszej pracowni psychologicznej. To propozycja dla tych, którzy mają kłopot z opanowaniem stresu na egzaminie. 

Na placu manewrowym ośrodka wprowadzono korekty umożliwiające przeprowadzanie na nim egzaminów uprawniających do kierowania ciągnikiem siodłowym z naczepą. Od nowego roku egzaminy na ciągniku siodłowym z naczepą przeprowadzane są na powiększonych stanowiskach. 

Dyrekcja MORD przygotowuje się też już do wiosennych egzaminów na kategorie motocyklowe. Zdecydowano o sprzedaży dwóch wysłużonych pojazdów marki kawasaki i honda. W zamian planowany jest zakup nowych jednośladów, które będą służyć do egzaminowania na kategorię A i A1. 

W 2019 roku Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie przeprowadził około 23,5 tysiąca egzaminów.

Fot. Archiwum MORD

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A