Zjazd założycielski Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca 2020
access_time 2019-12-09 12:18:00
W sobotę 7 grudnia zawiązał się w Tarnowie Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca. Przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji i środowisk z kraju i ze świata a także parlamentarzyści, samorządowcy i dyrektorzy kilku instytucji publicznych zastanawiali się w tarnowskim starostwie jak doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów święta państwowego ustanowionego w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Do Tarnowa zaproszeni zostali przez Ryszarda Lisa z Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem i Piotra Dziżę, organizatora Festiwalu Niepodległości.

Komitet skupił się wokół osoby Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638 i prezes stowarzyszenia „Prawo do Prawdy”, która dzień wcześniej spotkała się z kanclerz Angelą Merkel na terenie byłego obozu Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

W trakcie obrad przypominano, że mimo 13-letniej już historii Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (przymiotnik „niemiecki” został dodany zaledwie 4 lata temu), ranga tych obchodów jest nadal niska, czego dowodami są: brak na uroczystościach w Tarnowie i Oświęcimiu głowy państwa, brak oprawy i promocji  porównywalnej z obchodami np. 1 marca, czy 1 sierpnia a także piętrzące się dla uczestników rocznicowej ceremonii przeszkody ze strony dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Uczestnicy założycielskiego zjazdu sformułowali pod adresem władz państwa i władz Muzeum kilka konkretnych postulatów, wiążących się z tymi smutnymi obserwacjami. Z goryczą wypominano decydentom, że nie wykorzystują potencjału tkwiącego w dacie 14 czerwca do odpierania fali publikacji fałszujących rolę Polski i Polaków w drugiej wojnie światowej. - Nie przestaniemy przypominać, że KL Auschwitz (...) został stworzony przez Niemców dla Polaków. Polacy byli pierwszymi ofiarami tego obozu, przez pierwsze dwa lata stanowiąc tu zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych. (…) Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska - czytamy w przyjętym przez członków- założycieli Komitetu dokumencie, który z inicjatywy  Agnieszki Wolskiej z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Niemczech nazwano „Deklaracją Tarnowską”. Uczestnicy spotkania podkreślali przy tym misję Tarnowa, wynikającą z jego historycznego dziedzictwa. W tym kontekście umieszczono nie tylko więźniów pierwszego transportu, ale także ofiary wybuchu bomby podłożonej na tarnowskim dworcu przez niemieckich dywersantów  już 28 sierpnia 1939 r. - pierwsze ofiary czasu wojny.

Wśród omawianych na zjeździe propozycji, które miałyby już w przyszłym – jubileuszowym - roku uzupełnić program obchodów rocznicy 14 czerwca 1940 r., zwracając na nie uwagę całej Polski i nie tylko, są m.in. spektakularne widowisko multimedialne na tarnowskim Rynku zakończone koncertem jednego z najwybitniejszych światowych śpiewaków operowych, inauguracja wieloletniego projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsze Numery”, upamiętniającego 728 więźniów pierwszego transportu a także rajd 728 motocyklistów, sztafeta 728 biegaczy i Marsz Pamięci z udziałem m.in. 728 głównie młodych mężczyzn, z których każdy ma wejść w rolę konkretnego uczestnika pierwszego transportu. Jest także idea organizacji „Pociągu Pamięci” z Tarnowa do Oświęcimia, konkretne pomysły na unikalne, pionierskie publikacje, projekty internetowe a także pomysł zagospodarowania na Muzeum I Transportu zachowanego, choć niszczejącego, historycznego wagonu, którym jechali do obozu polscy więźniowie 80 lat temu. 
 
Z uczestnikami zjazdu spotkali się także tarnowscy parlamentarzyści, dyrektor krakowskiego oddziału IPN, szef delegatury małopolskiego kuratorium w Tarnowie i przedstawiciel Urzędu Miasta Tarnowa. Wszyscy zgodnie zadeklarowali poparcie dla starań zawiązanego Komitetu w imieniu własnym i reprezentowanej przez siebie instytucji. Senator prof. Włodzimierz Bernacki i poseł Piotr Sak obiecali zawiązanie specjalnego zespołu parlamentarnego ds. obchodów 80. Rocznicy Pierwszego Transportu do KL Auschwitz  już na najbliższym posiedzeniu Sejmu i Senatu. To będzie pierwszy, ponadlokalny owoc sobotniego zjazdu w Tarnowie. 

Poniżej w pliku PDF treść "Deklaracji Tarnowskiej".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A