Azyl przygotował się na zimę
access_time 2019-12-09 03:14:00
Tarnowski Azyl dla Psów i Kotów jest już w pełni gotowy na przyjście zimy. Zakupiona została słoma owsiana, a anonimowy darczyńca przekazał specjalne osłonki z przezroczystego materiału do ocieplenia psich bud.

– Długoterminowe prognozy pogody napawają optymizmem, będzie raczej ciepła zima, jak w ubiegłym roku. To dobra wiadomość dla zwierzaków, które generalnie nie przepadają za mrozami – mówi Adrian Starzyk, kierownik azylu w PUK. – Ale my oczywiście zabezpieczamy budy przez niskimi temperaturami.

Słoma owsiana służy do wyścielenia wnętrz bud. Owsiana dlatego, że ma dobre właściwości, nie chłonie wilgoci, stąd w budzie cały czas jest sucho i ciepło. Z kolei osłonki, z delikatnego, ale ciepłego, przezroczystego materiału, zamontowane są na wejściach bud.

Oczywiście pracownicy azylu w przypadku niskich temperatur regularnie sprawdzają wodę czy nie zamarzła, częściej niż w lecie przygotowują psom ciepłe posiłki. – O to samo prosimy właścicieli psów, tych, które trzymane są w budach. Sprawdzajcie państwo często wodę, ocieplajcie budy, bierzcie psy na częste spacery – mówi Adrian Starzyk.

Starzyk zachęca również tarnowian, by jak najczęściej odwiedzali azyl i brali psiaki na spacery. – Ruch dobrze zrobi zarówno zwierzakom, jak i nam – podkreśla.

Kolejny apel dotyczy kotów, szczególnie tych bezdomnych. Osoby, które dokarmiają koty proszone są o kontynuowanie dokarmiana, ale raczej karmą suchą, bo mokra na mrozie bardzo szybko zamarza. Warto także minimalnie uchylać okienka piwniczne, by w przypadku mrozów koty mgły się w nocy schować i ogrzać.  

- A jeśli ktokolwiek zauważy błąkającego się, przestraszonego, samotnego, chorego psa czy kota, czy jakiekolwiek inne, nawet dzikie zwierze, także ptaki, prosimy o telefon do Straży Miejskiej 986, która poinformuje nas, a my natychmiast podejmiemy interwencję. Telefon jest całodobowy – mówi Adrian Starzyk.

Obecnie w tarnowskim Azylu jest około 100 psów i kilkanaście kotów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A