Jubileusz 100-lecia PCK. Wręczono odznaczenia i medale
access_time 2019-12-06 08:53:00
W auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbył się jubileusz stulecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas okolicznościowej uroczystości wyróżnieni zostali najbardziej zasłużeni działacze i dawcy krwi.

W Tarnowie 100. rocznica PCK związana jest z dniem 10 listopada 1919 roku, kiedy to w naszym mieście powstał oddział Towarzystwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecnie na terenie Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego działają 53 kluby honorowych dawców krwi. Ich członkowie oddali łącznie przeszło 2791 litrów krwi.

Historię tarnowskiego krwiodawstwa przypomniał prezes oddziału rejonowego PCK w Tarnowie, Stefan Wrona. - PCK działa od 100 lat na fundamencie siedmiu zasad. To humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność. Tymi zasadami żyły pokolenia tarnowian należących do PCK. Tak jest i dzisiaj - mówił prezes. Biskup tarnowski Andrzej Jeż w swoim wystąpieniu podkreślił, że ci, którzy ofiarują dar krwi, szlachetnie przekazują ważny element siebie. Wyraził zadowolenie z faktu, że tak dużo młodych ludzi angażuje się w honorowe oddawanie krwi, że kontynuowana jest sztafeta przekazywania życia.

W trakcie wydarzenia zasłużeni działacze PCK, wolontariusze i honorowi dawcy krwi zostali wyróżnieni odznakami i medalami. Dukat Tarnowski otrzymał Stefan Wrona, natomiast Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski odebrał Tomasz Burnat.

Fot. P. Topolski / UM

Komentarze...