Do urzędu miasta wpłynęło już 456 wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację
access_time 2019-12-05 03:16:00
Mieszkańcy Tarnowa mogą cały czas wnioskować do urzędu miejskiego o pieniądze na wymianę pieców na ekologiczne, ale też na zainstalowanie kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych w ramach programu „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Tarnowie”.

Program ruszył w 2017 roku i potrwa do sierpnia 2020 roku. W jego ramach jest do dyspozycji 8 mln zł. Dotychczas wpłynęło 456 wniosków, zawarto 390 umów, wydano 3,8 miliona zł.

Uchwała tarnowskich radnych z kwietnia tego roku rozszerzyła dotychczasową pomoc miasta w tym zakresie. Na zastąpienie ogrzewania węglowego i zainstalowanie nowego ekologicznego źródła ciepła maksymalna dotacja może wynieść 5000 zł; na zainstalowanie słonecznego systemu grzewczego (kolektorów słonecznych) do ogrzewania wody dotacja może wynieść maksymalnie 4000 zł; na zainstalowanie systemu (ogniwa) fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej można otrzymać dotację do 6000 zł. Po raz pierwszy w Tarnowie dofinansowania obejmują panele fotowoltaiczne służące do wytwarzania energii elektrycznej.

Od kwietnia tarnowianie złożyli 75 wniosków o wymianę pieców, zawarto 65 umów, a wydatkowano na ten cel 311 tys. zł. W przypadku paneli fotowoltaicznych złożono 71 wniosków, zrealizowano 62 umowy, koszty to 360 tys. zł. Natomiast na kolektory słoneczne złożono 7 wniosków, podpisano 5 umów, wydatkowano 24 tys. zł.

Miasto stara się ułatwiać mieszkańcom również podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do końca ubiegłego roku wydano na takie działania ponad 1,5 mln złotych, dzięki czemu zlikwidowanych zostało około tysiąca pieców węglowych. Inwestycje MPEC (czyli budowa sieci ciepłowniczej) nadal trwają, obecnie już większość budynków na tarnowskiej starówce może korzystać z centralnego ogrzewania i centralnej cieplej wody.

Planuje się, że do 2023 roku w całym mieście wymienionych zostanie 2 800 pieców. Obecnie jest ich zinwentaryzowanych około 4000.

W projekcie przyszłorocznego budżetu na projekt „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Tarnowie” zapisano 3 miliony 76 tys. zł.

- Co roku dużo pieniędzy wydajemy na likwidację pieców węglowych i ekologiczne źródła ciepła. To nie tylko wymiana „kopciuchów”, instalacja paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych z funduszy miasta i środków z UE, ale również inwestycje miejskiej spółki – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, która rozbudowuje sieci przesyłowe i swoim zasięgiem obejmuje coraz większe obszary miasta, tarnowianie uzyskują dostęp do centralnego ogrzewania i centralnej cieplej wody – mówi prezydent Roman Ciepiela. - Na całą sprawę trzeba jednak popatrzyć systemowo i w skali regionalnej. Co z tego, że z Tarnowa znikną źródła tzw. niskiej emisji, gdy w gminach kilka kilometrów od miasta nadal z kominów będzie się unosił szkodliwy dym i docierał do nas? W tej materii konieczna jest ścisła współpraca i równoległe działania okolicznych samorządów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A