Akademia Piłkarska ZKS Unia Tarnów ze złotym certyfikatem PZPN. Co oznacza to wyróżnienie?
access_time 2019-12-04 16:00:00
Polski Związek Piłki Nożnej opublikował listę szkółek piłkarskich, które uzyskały certyfikaty PZPN. W Tarnowie uznanie PZPN zdobyła tylko jedna szkółka - stworzona przy mościckim klubie ZKS Unia Tarnów Akademia Piłkarska, otrzymując najwyższy "złoty poziom".

– Jestem dzisiaj niezwykle dumny i szczęśliwy. To naprawdę zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych Akademii Piłkarskich w Polsce. Cieszę się, że rozpoczęte przed dwoma laty zmiany przyniosły taki efekt, a uzyskany najwyższy certyfikat PZPN jest potwierdzeniem właściwego kierunku szkolenia jaki obrała nasza Akademia. Chce pogratulować blisko 40 pracownikom Akademii za wkład w nasz wspólny projekt, oraz podziękować za bezustanne wsparcie firmie Grupa Azoty i Sokołów oraz Urzędowi Miasta Tarnowa, bez których ten sukces nie byłby możliwy – powiedział Tomasz Matyjewicz, prezes Akademii Piłkarskiej ZKS Unia Tarnów.

Program Certyfikacji to projekt mający za zadanie podniesienie jakości szkolenia w szkółkach piłkarskich na terenie całej Polski. W jego pierwszej edycji do Polskiego Związku Piłki Nożnej wpłynęło 1197 formularzy zgłoszeniowych. Certyfikaty ważne będą do 30 czerwca 2021 roku, a rozróżnia się je na trzech poziomach – brązowym, srebrnym i złotym. Za przyznanie certyfikatu odpowiada komisja weryfikacyjna przy PZPN i jego otrzymanie równoznaczne jest ze spełnieniem szeregu szczegółowych kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Szkółki oceniane są przede wszystkim pod względem standardów szkoleniowych i kwalifikacji kadry, ale też i standardów bezpieczeństwa.

- Dzięki Programowi Certyfikacji rodzice i dzieci grające w piłkę nożną będą mieć pewność, że szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia zawodników. Z kolei szkółka zyska przewagę rynkową poprzez prestiżowe wyróżnienie ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej. W Program Certyfikacji zaangażował się polski rząd. Dzięki temu Ministerstwo Sportu i Turystyki przez trzy lata wesprze szkółki piłkarskie i ich oddziały, które uzyskają certyfikat, łączną kwotą 130 mln zł (35 mln zł w 2020 roku, 45 mln zł w 2021 roku, 50 mln zł w 2022 roku). Pieniądze te będzie można przeznaczyć na: wynagrodzenie trenerów, podwyższanie ich kwalifikacji i wynajem obiektów sportowych. - czytamy na stronie PZPN.

Fot. Akademia Piłkarska ZKS Unia Tarnów

Komentarze...