Jak przygotować samochód do zimy? Radzi dyrektor MORD
access_time 2019-12-03 15:00:00
- Przygotujmy właściwie nasze samochody do zimy. Na drogach zachowajmy rozwagę – apeluje do kierowców Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. – To trudny okres. Wymaga nie tylko odpowiedniego wyposażenia pojazdu, ale również większych umiejętności i ostrożności.

Dyrektor Gurgul szczególną uwagę zwraca na opony zimowe, które gwarantują lepszą przyczepność samochodu i krótszą – w porównaniu z letnimi – drogę hamowania. To oznacza znacznie wyższe bezpieczeństwo.
- Sprawdźmy również wysokość bieżnika i stan opon – zachęca Paweł Gurgul. – Zaleca się wymianę opon zimowych, gdy głębokość ich bieżnika spadnie poniżej 4 milimetrów (według wskaźnika zużycia bieżnika TWI) oraz gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni.

Ważną sprawą jest również paliwo, szczególnie w pojazdach z silnikiem diesla. Dostępne na stacjach „paliwo zimowe” ułatwia rozruch pojazdu przy niskich temperaturach. Warto również sprawdzić wycieraczki, w okresie zimowym szczególnie często używane, a także zawczasu zaopatrzyć się w skrobaczki do szyb bądź odmrażacze.

- Jednak nawet najlepiej wyposażony pojazd, posiadający systemy wspomagające i opony zimowe, nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa. W największym stopniu zależy ono od kierowcy – podkreśla dyrektor MORD. – Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, dlatego zachowujmy większe odległości od poprzedzających pojazdów, aby mieć czas i miejsce do zwolnienia lub zatrzymania samochodu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A