Czy Tarnów jest miastem przyjaznym dla młodych?
access_time 2019-11-21 15:39:00
Tarnów zajął 24 miejsce na 66 badanych miast w rankingu miast przyjaznym młodym, opracowanym przez fundację Schumana. Autorzy brali pod uwagę gospodarkę lokalną, edukację, infrastrukturę, mobilność, kulturę i rozrywkę, otwartość, zdrowie i opiekę.

W raporcie „Miasta dla młodych”, przygotowanym przez Politykę Insight, Polską Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera, przyjęto ramy wiekowe od 16. do 30. roku życia. 

- 24. sumaryczne miejsce Tarnowa w raporcie, biorąc pod uwagę czytelne i jasne kryteria przyjęte przy jego tworzeniu, jest dobrą pozycją. W poszczególnych kategoriach miasto nad Białą wypada raz lepiej, raz gorzej, co jest dobrą wskazówką dla władz samorządowych, w jakich dziedzinach życia należy podjąć działania, aby sytuację poprawić. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż raport odnosi się do roku 2018, a w wielu dziedzinach ujętych w raporcie w ciągu roku 2019 wiele zmieniło się na lepsze. Dobrym przykładem jest choćby mobilność (miejsce 34.) – przybył system rowerów miejskich, pojawiły się hulajnogi i skutery do wypożyczania, rozbudowany został system biletów okresowych komunikacji publicznej. - twierdzi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.

Według raportu największa zaleta Tarnowa to jego "opiekuńczość". W kategorii "zdrowie i opieka" zajął 10 miejsce. Brano pod uwagę dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, jak też dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Nie najgorzej jest też w kwestii edukacji (22. miejsce), przeciętnie w dziedzinie kultury i rozrywki (28. miejsce). Natomiast słabą notę miasto otrzymało w kategorii otwartość, w której premiowano miasta wsłuchujące się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji, jak też otwarte na różnorodność kulturową (40. miejsce). Jeszcze gorszy wynik uzyskało za infrastrukturę (48. pozycja) oraz kondycję lokalnej gospodarki – miejsce 52.

Fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A