Tarnów się kurczy i nie chce być większy. Przegląd prasy
access_time 2019-11-13 09:56:00
Tarnów w ciągu ostatnich 15 lat utracił 13 tys. mieszkańców, to tak jakby wyłączyć z jego obszaru miasto wielkości Dąbrowy Tarnowskiej wraz z najbliższymi okolicami Według prognoz GUS, przestanie być on miastem 100-tysięcznym za 11 lat. Przyłączenie do miasta okolicznych gmin nigdy dotąd nie było więc tak uzasadnione demograficznie jak teraz. Mimo to, Tarnów najwyraźniej odpuścił zamiar poszerzania swoich granic... Zapraszamy na przegląd prasy.

Tematem okładki tygodnika "Temi" jest Tarnów, który się kurczy, zamiast się powiększać.

  • Przerwany sen o wielkim Tarnowie

Plany by poszerzyć granice administracyjne Tarnowa pojawiły się w czasach, kiedy jeszcze miasto kwitło w najlepsze. Wiadomo było, które ewentualnie miejscowości mogłyby w przyszłości zasilić miejskie terytorium. Z planów tych nic jednak nie wyszło, choć 9 lat temu temat powrócił na dłużej. Jak wiadomo dzisiaj prezydent Ciepiela ma na głowie przede wszystkim problemy finansowe miasta, wiec mało prawdopodobne, by chciał się zajmować poszerzaniem granic. Zresztą to wymagałoby ogromnego zaangażowania i determinacji. Przykład Rzeszowa, który jednak okazał się bardzo skuteczny w swoich zabiegach, dobrze to uwidocznił. W dodatku co takiego mógłby zaoferować Tarnów mieszkańcom przyłączanych terenów? Wójtowie sąsiadujących z Tarnowem gmin są przeciwni ewentualnym zmianom. - O ile kiedyś awansem była przeprowadzka ze wsi do miasta, to dziś jest na odwrót - mówi wójt Grzegorz Kozioł. -  Mamy już pełną infrastrukturę, dostępne są już wszystkie wynalazki cywilizacji, z których korzysta się w miastach, mamy świetną bazę oświatową, dobrą podmiejską komunikację, którą obsługuje tarnowskie MPK, a zaopatrzeniem w wodę czy odprowadzaniem ścieków zajmuje się ta sama spółka, co w Tarnowie. Nie ma mowy o korzyściach, byłyby tylko straty.

  • Komunikacyjne „piekło” na al. Jana Pawła II

Mieszkańcy osiedli leżących wokół alei Jana Pawła II w Tarnowie są zaniepokojeni nasilającym się w tym regonie miasta ruchem samochodowym. W tym roku w kilku punktach wzdłuż ulicy pracownicy Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie przeprowadzili badania natężenia ruchu. Podczas porannego szczytu w ciągu jednej godziny przejeżdża tamtędy prawie 1600 samochodów, w dużej mierze jest to ruch tranzytowy przez miasto. Sytuację mogłaby poprawić budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa. 

  • Nauczycielski protest widmo

Pod auspicjami Związku Nauczycielstwa Polskiego trwa ogólnopolska akcja protestacyjna. Zdaniem ZNP to  protest godnościowy. W szkołach przebiega spokojnie lub wcale go nie widać. Polega przede wszystkim na pokazaniu ile pracy nauczyciel wykonuje bez zapłaty. - Nauczyciele analizują dokładnie statuty szkolne i próbują je zmienić, aby nie musieli wykonywać czynności pozostających poza Kartą nauczyciela. Inną formą protestu jest odmawianie wykonywania tych czynności, za które nie mają płacone. Na przykład nie wyjeżdżają z uczniami na wycieczki szkolne, albo nie prowadzą zajęć pozalekcyjnych. - mówi Józef Sadowski, prezes tarnowskiego oddziału ZNP.

 

Z kolei w najnowszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" o Arenie "Jaskółka" Tarnów, która ma zostać oddana do użytku pod koniec listopada:

  • W Jaskółce ostatnie poprawki, ale otwarcie owiane jest mgłą tajemnicy

Władze miasta w końcu uzgodniły z budowlańcami ostateczny termin zakończenia prac przy Arenie "Jaskółka" Tarnów. Hala widowiskowo-sportowa za 60 mln ma być gotowa 29 listopada. - Trwa pokrywanie posadzek specjalną żywicą. Chodzi o główną część areny oraz korytarz pierwszego piętra obiektu. To praktycznie ostatnie prace do wykonania - przekonuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa. Pierwsze imprezy planowane są na grudzień. Odbędzie się tam Turniej Czterech Narodów  w piłce ręcznej, w którym wystąpić mają reprezentacje Polski, Rumunii, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Już jednak wiadomo, że miasto na nim nie zarobi, a jeszcze dopłaci. Cały zysk z imprezy trafi bowiem do Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a miasto dołoży do wydarzenia 170 tys. zł.

Fot. Topol

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A