Tak będzie wyglądał mural Krogulskiego. Konkurs rozstrzygnięty
access_time 2019-10-11 09:58:00
Projekt Joanny Popek-Solak zwyciężył w konkursie na mural upamiętniający postać wybitnego kompozytora urodzonego w Tarnowie, Józefa Władysława Krogulskiego. Wielkoformatowy obraz powstanie na ścianie kamienicy na skwerze Bohaterów Zadwórza 1920, na rogu ulic Lwowskiej i Szerokiej. Zostanie zrealizowany w 2020 roku, w 205. rocznicę urodzin kompozytora.

Do zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych konkursu zostały zgłoszone 22 projekty, z czego 18 spełniło kryteria formalne. Jury w składzie: Ryszard Żądło (przewodniczący Rady Osiedla nr 1 „Starówka”), dr Bartłomiej Bałut (dziekan Wydziału Sztuki PWSZ w Tarnowie), Marta Wojnowska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków – Delegatura w Tarnowie) oraz przedstawiciele Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie – Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka) i Miłosz Onak (Dział Organizacji Wystaw) przyznało trzy regulaminowe nagrody:

I miejsce – Joanna Popek-Solak z Tarnowa (2 900 zł)
Za nowatorskie przedstawienie postaci Józefa Władysława Krogulskiego łączące ujęcie historyczne ze współczesną formą plastyczną oraz za wielowątkowość narracji. Jury doceniło także szeroki zakres opracowania projektu, ciekawą formę wprowadzenia biografii kompozytora i elementów związanych z miastem.
II miejsce – Marcin Czaja z Krakowa (1 300 zł)
III miejsce – Jerzy Martynów, Anna Kropiowska - z Tarnowa (800 zł)

Ponadto jury zwróciło uwagę na projekt Patrycji Mytnik. 

Wszystkie zgłoszone prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w BWA w Pałacyku Strzeleckim w terminie od 11 października (od godz. 15.00) do 27 października. W czasie trwania wystawy planowane jest publiczne ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród laureatom.

- Swoim projektem chciałam pokazać, że można zrobić ciekawy, kolorowy mural historyczny, który zainteresuje zarówno ludzi młodszych jak i starszych. - mówi Joanna Popek-Solak - Starałam się, aby obraz zawierał zarówno jasny przekaz, czym Józef Krogulski się zajmował, ale zamiarem również było, by osoba, która zobaczy mural została zaintrygowana. Mural został podzielony na dwie części: pierwsza to sylwetka kompozytora oraz jego imię i nazwisko, druga zaś to część nawiązująca do tego, kim był sam Józef Władysław Krogulski. Kompozytor oprócz plam koloru został narysowany kreską. Chciałam tutaj zaznaczyć, że był on kreatorem, tworzył coś własnoręcznie i stąd też połączenie płaskiej plamy z odręczną kreską. W prawym, górnym rogu muralu znajdują się nuty, są to „Dwa Mazurki Salonowe” Krogulskiego, napisane na fortepian. Następnym elementem jest zapis ścieżki dźwiękowej, tym elementem chciałam pokazać, że muzyka może nas zabrać wszędzie i kojarzyć się z naturą, obcowaniem z przyrodą lub zgiełkiem codziennego życia, szumu miasta.

Autorka zwycięskiej koncepcji ma w swoim dorobku ma zarówno wystawy indywidualne i grupowe (m.in.: „Salon Wiosenny”, BWA Tarnów), jak i wygrane konkursy m.in. na mural organizowany przez Instytut Sztuki PWSZ w Tarnowie, scenografię dla Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Poniżej projekty, które zajęły pierwsze trzy miejsca.

Komentarze...