Wybory parlamentarne 2019. Jak poprawnie głosować?
access_time 2019-10-10 11:57:00
Już w niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy wybierać 100 senatorów oraz 460 posłów. Sprawdź, jak poprawnie oddać głos w wyborach parlamentarnych.

Aby zagłosować w lokalu wyborczym, należy się wylegitymować dokumentem tożsamości ze zdjęciem: dowodem osobistym lub paszportem. Otrzymamy wówczas dwie karty do głosowania, na której będą umieszczone listy kandydatów, zgłoszonych przez komitety wyborcze - jedną z kandydatami do Sejmu, drugą z kandydatami do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

Na każdej karcie – tylko jeden znak „X”

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Również na karcie z kandydatami do Senatu (mniejszej), stawiamy tylko jeden krzyżyk. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godzinach od 7 do 21.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania.

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek, 11 października o północy i potrwa do końca głosowania, czyli do niedzieli, do godz. 21. 

W tym czasie nie wolno agitować, rozwieszać plakatów, roznosić ulotek, organizować wystąpień ani publikować sondaży i tzw. orientacyjnych wyników.

Cisza wyborcza dotyczy również internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia, pisanie politycznych komentarzy i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydatów. Za złamanie ciszy grozi nawet 5 tysięcy zł kary. Grzywna za opublikowanie sondażu może wynieść od 500 tysięcy do miliona złotych.

Szczegółowe informacje na temat wyborów można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Komentarze...