Co z pomnikiem Piłsudskiego? Będzie poślizg
access_time 2019-10-09 05:33:00
Będzie kolejne opóźnienie z odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego. Monument, który miał stanąć pod delegaturą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności 11 listopada, zostanie odsłonięty prawdopodobnie dopiero w grudniu. Powodem poślizgu są przedłużające się procedury administracyjne i brak pieniędzy.

Według wcześniejszych zapowiedzi, blisko 5-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego miał stanąć na cokole przy alei Solidarności, obok budynku Urzędu Wojewódzkiego 5 listopada, a zostać odsłonięty w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko wskazuje jednak na to, że pomnik stanie na skwerze dopiero w grudniu. Skąd opóźnienie? Wprawdzie pomnik jest już prawie gotowy i zostanie przywieziony z Gdańska do Tarnowa w terminie, jednak nie zostanie odsłonięty, bo - jak informuje magistrat - pojawiły się problemy, m.in. z uzyskaniem formalnych zgód.

- Przeszkody były dwie. Do 8 października czekano na formalne zgody na użyczenie terenu pod pomnik od wojewody małopolskiego i marszałka. Wojewoda musiał uzyskać na to zgodę od ministra infrastruktury i początkowo takiej zgody nie było. Po kilku miesiącach minister zmienił zdanie i zgoda wojewody dotarła do Tarnowa. Oczekiwano jeszcze na zgodę od marszałka województwa i według informacji uzyskanych z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie odpowiednie dokumenty zostały wysłane 7 października. Jest już też zgoda na budowę i pozwolenie konserwatora zabytków. - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa. - Drugim problemem są pieniądze, bowiem w przetargu na zagospodarowanie placu, na którym stanie pomnik najniższa oferta wyniosła 149 tys. 900 zł i do kwoty zapisanej w planie zabrakło ok. 24 tys. zł. Dołożenie brakującej kwoty muszą zatwierdzić radni podczas sesji planowanej na koniec października.

Przypomnijmy, według pierwotnych planów, pomnik miał zostać odsłonięty już rok temu, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Był już nawet gotowy projekt. Miejska komisja po zapoznaniu się z sześcioma koncepcjami pomnika, wybrała projekt autorstwa profesora krakowskiej ASP Karola Badyny, który ostatecznie został jednak odrzucony, bo wzbudzał zbyt duże kontrowersje. Pojawiły się głosy krytyki, że Piłsudski został ukazany w pozycji siedzącej, zgarbiony i zbyt postarzały. W związku z tym prezydent Tarnowa wycofał się z tego pomysłu i podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu, w regulaminie którego zaznaczono, że marszałek ma być w postawie stojącej. Na konkurs wpłynęło osiem prac, a jury wybrało projekt gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza i tarnowskiego architekta Artura Grodzińskiego. Szwechowicz to znany rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie i pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego przed siedzibą Grupy Azoty w Mościcach, natomiast Grodziński jest projektantem m.in. kosmicznej fontanny w Tarnowie. Zwycięska koncepcja to stojąca postać marszałka, który ubrany jest w płaszcz i mundur, jedną ręką wspiera się o szable a w drugiej dzierży buławę marszałkowską. Wokół pomnika zaplanowano również ścieżkę edukacyjną z najważniejszymi data z życia Piłsudskiego oraz ławki z systemem głośników, z których odsłuchiwać by można historyczne opracowania. Postać Piłsudskiego wykonana z brązu, stojąca na granitowym cokole, ma być iluminowana. Całkowity koszt pomnika to 160 tys. zł.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A