"Zrób to mammo". Profilaktyka zdrowia w PWSZ
access_time 2019-10-09 03:40:00
Dlaczego panie po pięćdziesiątym roku życia powinny zrobić mammografię? Na czym polega takie badanie? Jakie czynniki zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i podobne pytania padną podczas otwartego spotkania informacyjnego, poświęconego programowi "Zrób to mammo". Wszyscy zainteresowani zaproszeni są 16 października na godz. 16:15 do auli budynku C Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
Podczas spotkania doświadczony lekarz specjalista diagnostyki obrazowej przedstawi prezentację multimedialną, poświęconą profilaktyce raka piersi. Po części informacyjnej będzie można zadawać pytania. Zaplanowano także poczęstunek przy kawie lub herbacie. Każda z pań uczestniczących w spotkaniu otrzyma materiały edukacyjne na temat profilaktyki.
 
Przypomnijmy, że w ramach programu "Zrób to mammo", Centrum Zdrowia Tuchów wspiera panie, które zdecydują się na wykonanie diagnostyki. Jedną z form wsparcia jest finansowanie kosztów dojazdu na badanie. Ponadto osoby, które opiekują się np. starszymi członkami rodziny lub dziećmi na czas wizyty diagnostycznej mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych opiekunów.   
 
Rak piersi nazywany jest "epidemią XXI wieku". W ciągu ostatnich 30 lat  w Polsce dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na ten nowotwór. Niestety od kilku lat coraz mniej kobiet decyduje się na wykonanie badań profilaktycznych. W regionie tarnowskim liczba korzystających z diagnostyki nie sięga nawet 30 % uprawnionych. Specjaliści ostrzegają, że ryzyko zachorowania na raka piersi będzie rosło, bo takie tendencje występują na świecie. Tymczasem to właśnie mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się one wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę. Panie zainteresowane wykonaniem badania mogą telefonować pod numer 604 430 775.  
 
Program „Zrób to mammo”, dotyczący profilaktyki raka piersi, jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 kwotą 1 179 223,80 zł.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A