Urszula Gieroń uhonorowana nagrodą im. Romana Reinfussa
access_time 2019-10-08 15:46:00
Urszula Gieroń - związana z tarnowskim Muzeum Okręgowym etnografka, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, została laureatką tegorocznej edycji Nagrody im. Romana Reinfussa, którą Województwo Małopolskie honoruje osoby poświęcające się promowaniu i badaniu dziedzictwa kulturowego regionu.

Roman Reinfuss był etnografem, znawcą polskiej sztuki ludowej i etnografii Karpat oraz profesorem wyższych uczelni w Lublinie i we Wrocławiu. Ostatnich kilkanaście lat życia spędził w małopolskiej Krzywaczce, gdzie zmarł. Nagroda jego imienia jest przyznawana dorocznie przez zarząd Województwa Małopolskiego za ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, ale także za ochronę tradycji, folkloru, technologii, historycznych i tradycyjnych nazw, gwary oraz ochronę ginących zawodów i upowszechniania wiedzy o zawodach, które już wyginęły. Nagroda finansowa za I miejsce wynosi 10 tys. zł, za II miejsce 6 tys. zł, a za III miejsce jest 4 tys. zł. 

W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała Urszula Gieroń - uznana etnografka, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, związana z tarnowskim Muzeum Okręgowym. Drugą dr Magdalena Kwiecińska – etnolog i romanistka, uznana specjalistka od tradycji szopek krakowskich. Trzecią nagrodę odebrała Wanda Łomnicka – Dulak, regionalistka, poetka i animatorka kultury. Od 33 lat pisze scenariusze do obrazków obyczajowych, związana jest z zespołem regionalnym „Dolina Popradu” w Piwnicznej, który w programie wykorzystuje jej wiersze gwarowe.

Wyróżnienia otrzymali Stanisław Szczepan Cichoń – miłośnik i propagator regionalnego dziedzictwa ziemi myślenickiej w zakresie małej architektury sakralnej oraz Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej i jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych.

Fot. Archiwum UMWM

Komentarze...