Wręczono Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości
access_time 2019-10-08 04:04:00
Osiemnaście osób z regionu tarnowskiego otrzymało Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, ustanowione przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość, w której uczestniczyli Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i poseł Michał Wojtkiewicz, odbyła się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Medal 100-lecia ustanowiony został z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i nawiązuje do wręczanego w okresie II Rzeczypospolitej medalu 10-lecia odzyskania niepodległości. Wręczany jest od ubiegłego roku osobom, które zasłużyły się w służbie państwu i społeczeństwu.

W dworku Paderewskiego z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta RP medale odebrali m.in. jeden z legendarnych przywódców tarnowskiej „Solidarności” Karol Krasnodębski, wieloletni wójt Skrzyszowa Józef Gądek, były burmistrz Bochni Teofil Wojciechowski, artyści Ewa i Roman Fleszerowie, działacz stowarzyszeń katolickich i radny miasta Tarnowa Stanisław Klimek oraz burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. Ponadto uhonorowani zostali: Roman Bulanda, Zdzisław Janik, Edward Kupiniak, Daniel Mosio, Wacław Prażuch, Andrzej Sasak, Andrzej Sęk, Andrzej Trybulski, Józef Trytek, Antoni Zięba i Elżbieta Zięba.

- Gratuluję wszystkim odznaczonym. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości są nadawane przez pana prezydenta w tym szczególnym okresie, w którym świętujemy ten niezwykły jubileusz dla naszej państwowości - mówił Wojciech Kolarski. - Otrzymują go osobowości z różnych obszarów naszego życia społecznego, które miały swój udział w budowaniu i umacnianiu niepodległości. Państwo jesteście wśród nich - dodał minister Kolarski.

W imieniu odznaczonych przemawiał Karol Krasnodębski, legenda „Solidarności”, działacz Komitetów Obywatelskich i poseł na Sejm kontraktowy. - To skromne wyróżnienie, ale ma dużą rangę symboliczną - zauważył Karol Krasnodębski.

Fot. Topol

Komentarze...