Koncerty z okazji jubileuszu 460-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie
access_time 2019-10-05 12:00:00
Kamil Juszczyk i zespół Kontrabanda ‘11 wraz z gośćmi wystąpili 4 października na koncercie z okazji 460 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Występ absolwentów szkoły rozpoczął się o godzinie 19. w Amfiteatrze Letnim. Po nim, o godzinie 20. zagrała gwiazda wieczoru, grupa Przystanek Mrówkowiec. Podczas koncertu prowadzono internetową zbiórkę na leczenie absolwentki I LO, Doroty Jakus – Stogi.

Historia I LO sięga roku 1559 roku, kiedy to hetman Jan Tarnowski podpisał akt donacyjny i przekształcił dotychczasową szkołę diecezjalną w nowego typu gimnazjum. Z inicjatywy kanonika Wojciecha Kaszewicza została utworzona filia akademicka uruchomiona w latach 1756-1760. W tym czasie szkoła liczyła 200 uczniów i 4 profesorów wyznaczonych przez rektora Akademii Krakowskiej. Wprowadzono nowe programy nauczania języka francuskiego, niemieckiego, prawa kanonicznego, praktyki sądowej i kancelaryjnej. W okresie zaborów, od 1773 roku, Gimnazjum Tarnowskie zostało włączone w austriacki system szkolnictwa i utworzono liceum sześcioklasowe z językiem niemieckim jako wykładowym.

W czasie I wojny światowej budynek został zniszczony przez wojska niemieckie i rosyjskie. Po odzyskaniu niepodległości szkoła funkcjonowała do 1932 roku jako Gimnazjum Klasyczne, obejmujące czteroklasowe gimnazjum i dwuklasowe liceum. W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła funkcjonowała nielegalnie, nauka odbywała się na tajnych kompletach, prowadzonych przez nauczycieli I Gimnazjum i innych szkół Tarnowa.

Obecny budynek I LO został wzniesiony w 1877 roku, a w 1972 roku pomieszczenia magazynowe zostały przekształcone w halę sportową. Szkołę ukończyli wybitni absolwenci, wśród nich m.in.: Kazimierz Brodziński, Józef Szujski, Tadeusz Kantor, Roman Brandstaetter, Tadeusz Nowak.

Obecnie do „jedynki” uczęszcza 885 uczniów.

Fot. Tomasz Schenk

Komentarze...