Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
access_time 2019-09-27 15:55:00
W piątek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W Tarnowie ceremonia rozpoczęła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy którym złożone zostały kwiaty i zapłonęły znicze. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, związków i organizacji kombatanckich, służb mundurowych i uczniów tarnowskich szkół, w tym uczniowie XVI LO im. Armii Krajowej. W południe w kościele Matki Boskiej Fatimskiej odprawiona została Msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej, a o godzinie 13. na placu "Kapłanówki" odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych XVI LO.

Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939, tuż przed kapitulacją Warszawy. Jego zalążkiem była konspiracyjna organizacja Służba Zwycięstwu Polski, którą zawiązała grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele. Miała ona za zadanie kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Było ono ewenementem w okupowanej Europie. Nigdzie nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe. Państwo Podziemne przez cały czas trwania okupacji dbało o morale społeczeństwa, karało szmalcowników i kolaborantów, prowadziło akcje wywiadowcze i sabotażowe a także informowało aliantów o ludobójstwie popełnianym przez Niemców w obozach koncentracyjnych.

Od roku, 27 września jest również wyjątkowym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego dnia obchodzą swoje święto.

Fot. Topol

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A