Tarnów ma "Bohatera w mundurze"
access_time 2019-09-27 12:24:00
W czwartek minister Mariusz Kamiński wręczył wyróżnienia funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Policji, którzy ryzykowali własnym życiem, by pomóc innym. Wśród uhonorowanych jest tarnowski policjant, mł. asp. Łukasz Jankowski.

W czwartek, 26 września minister Mariusz Kamiński podziękował 142 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend Policji w całej Polsce. W uroczystości wzięła udział również marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Wyróżnieni policjanci niejednokrotnie w czasie wolnym od służby ratowali zdrowie i życie innych osób. Udowadniali, że policjantem jest się zawsze i wszędzie, a służba w policji to także ich pasja.

Obecna na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że służba w Policji to rodzaj misji: - Jesteście powołani, aby nieść pomoc innym. Służba w Policji nie jest dla Was przypadkiem, ale jest dla Was misją, której oddajecie się z pasją i dumą. Zapewniacie nam bezpieczeństwo nawet po służbie - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Jestem szczególnie dumny z tego, że mundur i służba policjanta nabiera nowego sensu. Budujecie ją w oparciu o nowy etos – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. - Na służbie lub po służbie jesteście gotowi do niesienia pomocy ludziom. Drodzy policjanci i policjantki, dziękuję, że cierpliwie służycie polskiemu społeczeństwu – dodał premier.

Podczas uroczystości, minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że od 1 stycznia każdy funkcjonariusz Policji otrzyma podwyżkę w wysokości 500 zł brutto. - Obecnie intensywnie pracujemy w MSWiA nad nowym motywacyjnym systemem dla tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25 lat służby i uzyskali uprawnienia emerytalne, bo chcielibyśmy, żeby nadal pozostali w służbie – dodał szef MSWiA. Minister Mariusz Kamiński zadeklarował również wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy: – Funkcjonariusz Policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza musi wiedzieć, że reakcja państwa będzie nieuchronna i szybka. Minister, przywołując statystykę napaści na funkcjonariuszy Policji, podkreślił, że „czas z tym skończyć”.

Łukasz Jankowski na co dzień pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie jako przewodnik psa służbowego. Niejednokrotnie udowodnił, że bycie policjantem to nie tylko praca, ale przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi i prawdziwa pasja. W 2015 roku przechadzając się ulicami Tarnowa w czasie wolnym od służby, usłyszał dochodzące z jednej z kamienic wołanie o pomoc. Bez wahania ruszył na ratunek. Szybko zlokalizował mieszkanie, z którego dobiegało coraz słabsze już wołanie i niemal w ostatniej chwili uratował osłabionego mężczyznę, udzielając mu pierwszej pomocy i wzywając pogotowie ratunkowe. Dwa lata później, wspólnie z kolegą z patrolu, zauważył wydobywający się z drewnianego domu dym. Dzięki podjętej natychmiast próbie gaszenia ognia oraz wezwaniu strażaków, 51-letni mężczyzna uniknął niechybnej śmierci.

Łukasz Jankowski chętnie włącza się również w rozmaite charytatywne inicjatywy. Pobiegł dla Karola,19 - letniego ucznia dąbrowskiej szkoły średniej, który w 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi i przebywał w śpiączce farmakologicznej, brał też udział w rowerowej sztafecie „Mundur na rowerze”, której celem było zebranie środków umożliwiających leczenie policjanta i strażaka z Łodzi, którzy ulegli wypadkom podczas pełnienia służby. Ponadto aspirant Jankowski jest honorowym krwiodawcą. Jego pasją jest strzelectwo i kolekcjonerstwo. Działa w Małopolskim Stowarzyszeniu Strzeleckim „Parabellum”, gdzie prowadzi edukację na rzecz bezpieczeństwa.

Wszystkim wyróżnionym zostały przyznane nagrody finansowe z Funduszu Nagród Ministra.

Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A