Banki nie chcą kredytować miasta?
access_time 2019-09-27 10:30:00
O tragicznej kondycji finansowej miasta wiadomo od dawna. Magistrat otwarcie mówi o polityce mocnego zaciskania pasa i szukaniu oszczędności. Po ostatnim spotkaniu radnych z prezydentem pojawiły się jednak informacje, że banki odmawiają miastu kredytów na bieżące potrzeby.

- Sytuacja w mieście nie wygląda najlepiej, a ostatnie spotkanie klubu Nasze Miasto Tarnów z zarządem miasta nie napawa optymizmem. - mówi radny Piotr Górnikiewicz. - Z informacji uzyskanych od pana skarbnika wynika, że w budżecie na przyszły rok może zabraknąć około 20 milionów zł., a planowana fala zwolnień w urzędzie potwierdza tezę o nie najlepszej kondycji miasta. Planowane zwolnienia dotyczą 67 osób, w tym 20 pracowników samego magistratu. Niestety podobno też banki nie kwapią się do udzielenia nam kredytów czy pożyczek, co w przyszłości może skutkować brakiem środków na bieżącą działalność. Wydaje się to o tyle dziwne, że do tej pory banki nie miały raczej żadnych kłopotów z udzielaniem kredytów gminom. Ostatni przetarg na udzielenie kredytu długoterminowego nie przyniósł oczekiwanych rezultatów ze względu na brak ofert. "Bieda budżet", który raczej jest nieunikniony w przyszłym roku, na pewno nie spodoba się naszym mieszkańcom. - ostrzega radny. 

Z kolei skarbnik miasta, Sławomir Kolasiński, tłumaczy, że nie ma zagrożenia, że miasto nie dostanie kredytu, bo wciąż trwają negocjacje. Banki oczekują jednak szczegółowych analiz z wykonania tegorocznego i przyszłorocznego budżetu. Cięcia w wydatkach i restrukturyzacja zatrudnienia w Urzędzie Miasta i instytucjach miejskich są więc nieuniknione. Kolasiński nie zgadza się też z twierdzeniem, że w przyszłym roku czeka nas "bieda budżet". - Jeżeli zakładamy, że chcemy przeznaczyć 100 milionów złotych z kredytu na inwestycje, to nie będzie to bieda budżet. Patrząc pod kątem inwestycji to główny nacisk jest położony na te, które są kontynuowane i te które uzyskają dofinansowanie zewnętrzne - mówił na antenie radia Kraków. Dodajmy, że miasto stara się o 60 milionów kredytu w tym roku i 100 milionów w przyszłym.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A