Wieniec z Poręby Radlnej pojedzie na dożynki prezydenckie w Spale
access_time 2019-09-12 05:58:00
Wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej koło Tarnowa będzie reprezentował województwo małopolskie na dożynkach prezydenckich, które odbędą się w najbliższy weekend (14–15.09) w Spale.

Historia spalskich dożynek sięga czasów średniowiecznych, ale w szczególny sposób Spałę w 1927 roku uhonorował prezydent Ignacy Mościcki, nadając świętu – poprzez swój patronat – wymiar państwowy. Od 2000 roku (po 62 latach przerwy) dożynki w Puszczy Pilickiej świętowali prezydenci Polski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Podczas dwudniowych uroczystości zaplanowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych, kiermasze, zabawy dla dzieci i Miasteczko Regionów, prezentujące dorobek wszystkich polskich województw.

W tym roku o palmę pierwszeństwa będzie konkurował wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa. Tradycyjny taniec wokół wieńca wykona zespół ludowy "Gwoździec" (gmina Zakliczyn), a na stoisku Małopolski wokalne umiejętności zaprezentuje zespół z Sieciechowic z gminy Wierzchosławice.

Główna część święta z udziałem m.in. pary prezydenckiej a także Anny Pieczarki i Łukasza Smółki z zarządu województwa małopolskiego rozpocznie się w niedzielę (15.09) uroczystą mszą św. w kaplicy polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Na obiekcie zaplanowano ceremoniał dożynkowy z występem zespołu pieśni i tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, jednego z największych polskich zespołów artystycznych, odwołującego się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Komentarze...