40 lat muzeum w Dębnie. Wieczór z dokumentem w brzeskiej bibliotece
access_time 2019-09-16 03:42:00
Filmy poświęcone historii dębińskiego muzeum, ciekawostkom kulturowym i przyrodniczym Armenii oraz grafikowi i projektantowi Januszowi Pacewiczowi będzie można obejrzeć 18 września o godz. 18. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. W programie spotkania także autorska muzyka Grzegorza Hajduka na żywo i rozmowy o pokazywanych materiałach, wyprodukowanych przez Studio.pl Marka Kołdrasa. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, która jest organizatorem spotkania.
40 lat Muzeum w Dębnie - w związku z rocznicą powstania placówki powstał film przybliżający działalność w tym okresie. Pokazana została rola wystawiennicza i kulturotwórcza muzeum, organizującego wiele cyklicznych imprez. Przypomniano wykorzystanie zamku jako planu zdjęciowego znaczących produkcji filmowych. W materiale została także przedstawiona historia samego obiektu, powstałego w miejscu drewniano-ziemnej warowni Gryfitów. Pokazano rozwój założenia przez gród z murowaną wieżą rodziny Pobogów po gotycki zamek Jakuba Odrowąża, który przeszedł renesansową renowację. Film powstał we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi. 
 
Osobliwości Armenii - wybór materiałów poświęconych zabytkom, kulturze  i przyrodzie kraju, o których opowiada narrator filmu Paweł Krysa – historyk i etnograf. To pasjonat podróży, propagujący wyprawy do tej  niezwykłej krainy o bogatej historii i kulturze, zachwycającej różnorodnością krajobrazu i architektury. Niezwykłe miejsca, piękne krajobrazy, zapierające dech w piersiach widoki gór wraz z interesującą narracją powodują, że pierwsze na świecie państwo chrześcijańskie może wzbudzać fascynację.
 
Światło i mrok. Janusz „Tobi” Pacewicz – film powstał na kanwie pośmiertnej wystawy grafik, rysunków i zdjęć Janusza Pacewicza pokazywanej na początku bieżącego roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Zaprezentowana została zgromadzona na tę okoliczność plastyczna spuścizna autora, który za życia nie wystawiał swoich prac. W filmie historycy sztuki, współpracownicy, wychowankowie i przyjaciele opowiadają o tej charyzmatycznej postaci. Podkreślony został wpływ wieloletniego projektanta Browaru Okocim na życie artystyczne Brzeska oraz indywidualny rozwój artystyczny wielu osób.  
Komentarze...