Pomnik Józefa Piłsudskiego ma być gotowy w listopadzie
access_time 2019-08-24 05:00:00
Do 8 listopada ma być gotowy pomnik Józefa Piłsudskiego, który stanie przed tarnowską filią Urzędu Wojewódzkiego. Gipsowy odlew rzeźby trafił już do pracowni w Krakowie. Zostanie odlany w brązie. Projekt pomnika, autorstwa Stanisława Szwechowicza i Artura Grodzińskiego, został wybrany przez jury ogólnopolskiego konkursu.

W pierwszym etapie prac autor wykonał formę z gliny a potem - gipsowy odlew postaci marszałka. Podzielony na trzy części odlew został przewieziony do Krakowa, do pracowni, w której pomnik zostanie wykonany z brązu, następnie przejdzie zabiegi kosmetyczne, takie jak polerowanie oraz szczotkowanie i zostanie przetransportowany do Tarnowa. Do 8 listopada ma stanąć na cokole przy alei Solidarności, obok budynku Urzędu Wojewódzkiego. Zagospodarowane zostanie również otoczenia pomnika. Staną przy nim ławki i kosz na śmieci, powstanie chodnik z kostki bazaltowej i porfiru oraz trawnik. Pomnik wraz z cokołem będzie liczył blisko 5 metrów wysokości, cokół zostanie obłożony czerwonym i białym granitem, nawiązującymi do barw narodowych. Na cokole znajdzie się też napis „Józef Piłsudski” i data odsłonięcia pomnika, a na granitowych ławkach, które staną obok pomnika, umieszczone będą cytaty z pism marszałka. Z kolei opisy wydarzeń z jego życia znajdą się na kamiennych płytach, którymi wyłożony będzie plac w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. Ławki i pomnik będą iluminowane, a już istniejąca nawierzchnia placu przejdzie gruntowny remont. Koszt prac to około 300 tysięcy złotych.

Autor zwycięskiego projektu pomnika, gdańszczanin Stanisław Szwechowicz, jest rzeźbiarzem, kuratorem i organizatorem wielu wystaw. Pomnik Józefa Piłsudskiego jego autorstwa stoi w Gdyni, natomiast w Tarnowie znajduje się wykonana przez niego rzeźba Eugeniusza Kwiatkowskiego, ustawiona przy siedzibie Azotów, odsłonięta w 2012 roku. Wykonane przez niego pomniki stoją też między innymi w Sopocie, Juracie, Jastarni, Łebie i Toruniu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A