Żołnierz Wyklęty Wiesław Budzik ps. „Roland” spocznie w rodzinnej ziemi
access_time 2019-08-18 09:31:00
29 sierpnia w Łękawicy (gmina Skrzyszów) odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego, Wiesława Budzika ps. „Roland”, na które zapraszają wojewoda małopolski Piotr Ćwik, oddział IPN w Krakowie i wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior.

Wiesław Budzik

Urodził się 4 grudnia 1920 r. w Łękawicy. Był synem zawodowego oficera, kpt. Józefa Budzika. Od 1937 r. uczył się w Korpusie Kadetów w Rawiczu, wiosną 1939 r. zdał maturę.

W pierwszych latach II wojny światowej mieszkał w Łękawicy, a następnie w Mielcu. Wstąpił do ZWZ. Aresztowany w maju 1941 r., kolejne cztery lata wojny spędził w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych – w Tarnowie, KL Gross-Rosen oraz Hersbruck, filii KL Flossenbürg. Uwolniony wiosną 1945 r. przez wojska amerykańskie, jesienią wrócił do kraju.

Od marca 1946 r. był żołnierzem oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Tadeusza Gajdy „Tarzana”, funkcjonującego w ramach Inspektoratu NZW „Maria” (powiaty tarnobrzeski, mielecki i dębicki). Uczestniczył w akcjach oddziału na ziemi tarnobrzeskiej, a wiosną 1946 r. wraz z „Tarzanem” przeniósł się w podgórskie rejony Iwkowej, skąd urządzano wypady do Tarnowa i okolic.

Rozpoznany w czasie jednej z akcji, został zadenuncjowany, a następnie aresztowany 4 sierpnia 1946 r. Na polecenie sowieckiego doradcy w tarnowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, torturowano go, przypalając mu stopy, aby wydobyć zeznania na temat oddziału.

27 września 1946 r. został skazany na karę śmierci podczas procesu PAS NZW i Brygad Wywiadowczych WiN w Tarnowie. Zamordowano go 21 października 1946 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ciało zostało potajemnie pochowane w nieoznaczonym grobie na cmentarzu Rakowickim. W domniemanym miejscu wiecznego spoczynku rodzina postawiła nagrobek. Szczątki Wiesława Budzika zostały odnalezione w bezpośrednim sąsiedztwie nagrobka, jesienią 2017 r., w wyniku prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych, która odbyła się w październiku zeszłego roku w Pałacu Prezydenckim, obecny był bratanek Wiesława Budzika, również Wiesław Budzik, który odebrał notę swojego wujka wraz z wnukami:  – Wiele lat na to czekaliśmy. Wujek został znaleziony na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. My znaliśmy mniej więcej miejsce, którym wujek mógł być zakopany. Okazało się, że odnaleźli go półtora metra od tego punktu, w którym przypuszczaliśmy, że leży – mówił pan Budzik. – W domu opowiadano historię wujka, jednak trzeba było uważać, bo było wielu ludzi, którzy nie myśleli tak jak my, że to bohater, tylko uważali go za bandytę. A on po prostu nie mógł się pogodzić z nową okupacją sowiecką. Bardzo się cieszę z dzisiejszego dnia, jednak mam nadal poczucie niesprawiedliwości, że ci, którzy byli odpowiedzialni za śmierć mojego wujka, do końca życia cieszyli się z wolności i pławili się w dostatku.

    Plan uroczystości 29 sierpnia

    14.45 – wprowadzenie trumny do kościoła św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy
    15.00 – msza święta
    16.15 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na cmentarzu parafialnym

Poniżej film IPN przedstawiający sylwetki ofiar totalitaryzmu komunistycznego, zidentyfikowanych w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r.

Fot. Źródło IPN

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A