230 kilometrów w 9 dni. Z Tarnowa ruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę
access_time 2019-08-17 12:32:00
Dziś z Tarnowa na dziewięciodniowe rekolekcje wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Przed pątnikami do przejścia ok. 230 km.

Pod hasłem „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” rozpoczęła się 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Pielgrzymi z całej diecezji tarnowskiej zgromadzili się rano na Placu Katedralnym, by uroczyście rozpocząć wędrówkę. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W homilii ordynariusz diecezji nawiązywał do hasła pielgrzymki, które odnosi się do trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej. – Nasza wspólnota jest szczególnym, wymownym obrazem naszej diecezji. Łączy nas trwanie w nauce apostołów, trwanie we wspólnocie Kościoła i trwanie z Chrystusem w łamaniu chleba - mówił biskup. - Jesteśmy braćmi i siostrami. To bycie razem jest niezwykle istotne w byciu wspólnotą, ludzie bowiem najbardziej boją się wyobcowania, samotności, również wyobcowania w wierze.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska jest podzielona na grupy A i B i podąża na Jasną Górę dwoma różnymi trasami. Grupy połączą się dopiero w Trzebniowie, w przedostatnim dniu pielgrzymki. Podczas dziewięciu dni marszu pątnicy będą musieli codziennie pokonać od 20 do nawet 38 kilometrów.

Co roku w pielgrzymce uczestniczy 7-8 tysięcy osób. Część z nich dołącza w ostatnich dniach wędrówki. W tym roku pątnikom pomoże zmodyfikowana aplikacja aPPT na telefony komórkowe, która została dostosowana również do potrzeb osób niewidzących i niedosłyszących. Można w niej znaleźć m.in. mapki i informacje dotyczące postojów, noclegów czy miejsc odprawiania mszy świętych. Są też modlitwy i fragmenty Pisma Świętego w formie nagrań i tekstów.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A